Home / نقد / نقد انیمیشن / انیمیشن ماشین ها ۳

انیمیشن ماشین ها ۳

اولین باری که این ماشین ها روشن شدند و ما را با دنیایی خود همراه ساختند سال ۲۰۰۶ بود ، و حالا بعد از گذشت یازده سال ماشین های ۳ ثابت میکند که همچنان این ماشین ها حرف هایی برای گفتن دارند. برخلاف دو قسمت پیشین جان لستر بر روی صندلی کارگردانی این قسمت نشسته و به جای آن برایان فی که پیش از این انیماتور و طراح بوده و در آثار بسیاری از انیمیشن ها شرکت داشته از جمله قسمت اول انیمیشن ماشین ها ، کارگردانی این قسمت را بر عهده گرفته که میتوان گفت برای اولین تجربه ی کارگردانی قدمی مناسب است. و اما نکته ای دیگر این که سری ماشین ها هیچ وقت جزو آثار بالای جدول استدویی پیکسار قرار نداشته و نظر منتقدان نیز در مورد این انیمیشن خیلی مثبت نبوده نه حداقل آن طور که از آثار دیگر این استدیوی خلاق تعریف و تمجید شده با این حال این انیمیشن شخصیت های دوست داشتنی دارد و قسمت اولش را به شخصه اثری میدانم که میتواند پیامش را به خوبی به مخاطب کم سن و سال برساند و در این قسمت این کار دوباره انجام شده نه به خوبی قسمت اول اما قطعا بهتر از قسمت قبل است.
ماشین های سه در مورد پایان یک دوران است دورانی باشکوه برای لایتنینگ مک‌کوئین که با آمدن نسلی جدید از ماشین های مسابقه مک کوئین را به آخر خط نزدیک میکند. این داستان شاید کلیشه ای باشد و بارها آن را در مدل های مختلف دیده باشیم با این حال اجرا آنقدری خوب است که این کلیشه ها را در نظر نگیریم ، حداقل این قسمت بر خلاف قسمت قبلی که اثر بسیار بدی است و در آن جا شخصیت مک کوئین در حاشیه قرار دارد حرف هایش را بهتر و جذاب تر میزند و میتواند نوستالژِی هایی را به مخاطب القا کند ، و بنظر میرسد ماشین های سه نسخه ی ضعیف تر داستان اسباب بازی ۳ باشد با این حال این قسمت پیشرفتی نسبت به قسمت قبلی است. چند شخصیت جدید را در انیمیشن میبینیم که از مهم ترینشان کروز رامیرز شخصیت مونث با صدای کریستلا آلونزو است که توانسته خود را نمایان کند و نه تنها زیر سایه شخصیت دوست داشتنی مک کوئین با صدای جذاب اوون ویلسون قرار نگرفته بلکه بنظر میرسد این قسمت از انیمیشن ماشین ها شروع دوران اوست و اگر از این پس قرار باشد قسمتی دیگر از این ماشین ها و دنیایی آن ها را ببینیم رامیرز شخصیتی است که میتواند بار اثر را به خوبی به دوش بکشد و جایگزین به حقی برای مک کوئین باشد شخصیت دیگر و مهمی که وجود دارد و در واقع این شخصیت است که مک کوئین را به چالش میکشد ، جکسون استورم با صدای آرمی هامر است شخصیتی که یک جور هایی غرور جوانی خود مک کوئین را به یادمان می اورد هرچند حضور جکسون استروم کم است اما تاثر گذار است. و اما خود مک کوئین بنظر میرسد دارد جایگاه هادسون هوردنت با صدای پل نیومن فقید که در این قسمت هم اشاراتی به آن شد را میگیرد و او نیز میتواند جایگزین به حقی برای شخصیت دوست داشتنی هادسون هورنت باشد.
صدا پیشگان کار خود را به خوبی انجام میدهند و صدا ها بر روی اثر به خوبی نشسته اند. و برای جذاب تر شدن نیز از صداهای رانندگان فرمول یک استفاده شده به عنوان مثال صدای سیستم الکترونیکی کروز رامیرز صدای لوئیس همیلتون قهرمان مسابقات فرمول یک است و اما از صدا که بگذریم و به نکات فنی دیگر دقت کنیم به راحتی متوجه میشویم این ماشین ها بهتر از همیشه خود را نشان میدهند ، تصاویر بصری بسیار زیبا هستند و نورپردازی به بهترین شکل ممکن انجام شده و کافی است به بازتاب نور در بدنه ماشین ها دقت کنید تا زحمتی که تیم انیماتور ها کشیده اند را ببینید هرچند شاید اصلا بی معنی باشد که از نظر فنی استدیویی مانند پیکسار دچار ایرادات جدی باشد.
در نهایت میتوان بگویم که ماشین های سه داستان نه تنها مک کوئین بلکه داستان همه ی انسان هاست اینکه روزی به پایان خود نزدیک میشویم و باید آن را قبول کنیم گاهی جنگیدن برای خود دیگر فایده ای ندارد و باید بجنگیم تا آن هایی که میتوانند دوران خود را شروع کنند شکوفا شوند کاری که مک کوئین برای رامیرز میکند و روزی این رامیرز ها باید برای دیگران انجام دهند ذات داستان غم انگیز است از این رو که این مورد را به ما یاد آوری میکند که همه ما از زمان شکست میخوریم و البته این نکته که با این که نمیتوان جلوی این شکست را گرفت باید با آن کنار آمد و نهایت لذت را از زندگی برد.

نویسنده: محمد علی مترنم

About muhammad

انیمیشن پلی به دنیای تخیل است ورای حیطه ی منطق و زبان

Check Also

انیمیشن Tower

بی شک در عصر طلایی سینمای داستانی قرار نداریم و فیلم ها و انیمیشن ها …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A