Home / نقد / نقد انیمیشن / انیمیشن Frozen

انیمیشن Frozen

ایده های منجمد شده!

آیا قصه گو بودن یک اثر مزیت است؟ بله قطعا هست اما چگونه به تصویر کشیدن این قصه بسیار مهم است. انیمیشن پر سر و صدای منجمد از استدیوی دیزنی که  پرفروش ترین انیمیشن تاریخ نیز هست و جوایز بسیار زیادی از جمله اسکار بهترین انیمیشن را برده چنان به ورطه ی کلیشه ها افتاده که توان قصه گفتن ندارد.

داستان در مورد دو خواهر به نام آنا و السا است  بعد از آنکه السا در جشن تاج گذاری خود نمیتواند نیروی جادویی خود را که هرچیزی را منجمد میکند کنترل کند از قصر فرار میکند و آنا سفرش را برای پیدا کردن خواهرش آغاز میکند و…..

میتوان گفت خلاقیت چند سالی است که در استدیوهای هالیوودی ته کشیده و دیگر آن آثار با شکوه عصر طلایی سینما را نمیبینیم امروز بهترین کاری که این استدیو ها میتوانند انجام دهند تنها بازسازی آبرومندی از شاهکار های گذشته است کاری که استدیوی دیزنی چند سالی است میکند و تقریبا هر سال لایواکشن هایی از انیمیشن های موفق خود عرضه میکند. اما در مورد انیمیشن منجمد باید بگویم استدیوی دیزنی توانست با تبلیغات فراوان و یک تاریخ اکران درست به فروش چشمگیری دست پیدا کند و سیل عظیمی از مخاطبان را به سینما ها بکشاند  که یعنی توانسته در زمینه های تجاری موفق عمل کند اما منجمد مشکلاتی اساسی در شیوه ی نمایش و داستان دارد این اثر که قرار بود از دهه ی ۹۰ ساخته شود ساختش به تاخیر افتاده تا اینکه سال ۲۰۱۳ اکران شد شاید اگر در همان دهه طلایی استدیو ساخته میشد بسیار اثر بهتری از آب درمی امد.

یکی از دلایل فروش و جذب مخاطبان همان استفاده از کلیشه های گذشته دیزنی است که حس نوستالژی به مخاطب القا میکند اما درواقع منجمد سعی میکند با سانتیمانتالیسم افراط گرایانه ی خود مخاطب را جذب خود کند ، نه جذابیت ذاتی داستان ، تمام جذابیت های انیمیشن منجمد لحظه ای است ، مانند قطعه های موسیقی که در طول اثر وجود دارد که بعضی از آن ها آثار قابل دفاعی هستند اما همه این ها باعث نشده  که کارگردانان کریس باک و جنیفر لی اثری درخشان را بسازند. شخصیت ها هیچ کدام ماندگار نیستند و خیلی زود از یاد ها خواهند رفت و حتی شخصیتی مانند اولاف که بار کمیک داستان را به دوش میکشد و سعی میکند با حرکات احمقانه ی خود خنده بگیرد  و البته گاهی هم دیالوگ های شعار زده و کلیشه ای را از او شاهد هستیم   نمیتواند در ذهن ماندگار شود به عنوان مثال اولاف را مقایسه کنیم با شخصیت تیمون و پومبا در شیرشاه ، سباستین و فلاندر در پری دریایی و یا حتی شخصیت ترک در تارزان که در آنجا خود کریس باک کارگردان بوده ، متوجه  ضعف اولاف مشویم و اینکه این شخصیت تنها قرار است با لوده بازی فضای کار را کمی شاد تر کند در حالی که تمام شخصیت هایی که نام بردم همه در خدمت داستان بودند و بار درام و عاطفی اثر را شکل میدادند و در پیش برد داستان موثر ، اینجا تنها اولاف دیالوگ هایی شعار زده میگوید که هیچ کدام نمیتوانند حسی درست را به مخاطب بدهد در کل حرکات گوزن شمالی برایم جذاب تر است!

شاید از معدود نکته های مثبتی که بشود از نوع روایت  نام برد کمی شخصیت آنا است هرچند که هم آنا و هم السا شخضیت هایی با همان لوس بازی های دخترانه آثار دیزنی هستند اما اینبار این دختر ها تنها منتظر رسیدن یک منجی مرد نبوده و خود دست به حرکتی زده اند که البته بیشتر منظور شخصیت آنا است که راهی سفر برای نجات خواهرش میشود  و نکته ی دیگر بدمن ماجرا  پرنس هانس است که کمی زیرکی در آن بوده که اثر را غیر قابل پیشبینی کند اما به دلیل کم بودن و پرداخت کم به شخصیت  آن هم از بین میرود شاید اگر زمان بیشتری به او میدادند بهتر میشد.

از نظر فنی انیمیشن منجمد خوب است اما در بهترین حالت ممکن قرار ندارد جزئیات در انیمیشن شجاع که یک سال قبل از این انیمیشن اکران شده بسیار بیشتر است هرچند تصاویر بصری دیدنی است اما میتوانست جزئیات کاراکتر ها بیشتر باشد بنظر میرسد ۴۰۰ هزار رشته مویی که برای السا ساخته شده هم نمیتواند خیلی جذابیت به او بدهد! و من همان موهای پریشان دختر اسکاتلندی انیمیشن شجاع (مریدا) را ترجیح میدهم.

اما نکته مثبت صداهای شخصیت ها است که در اینجا موفق عمل میکنند کریستن بل به شدت صدایش بر روی شخصیت آنا نشسته و آیدینا منزل هم جلوه ی خوبی به شخصیت السا داده بقیه صداپیشگان هم در سطح قابل قبولی بوده اند.

در نهایت باید بگویم منجمد یک اثر کلیشه ای بد است که بارها نمونه های بهتری از آن را دیدیم در اینجا دوباره پای یک طلسم در میان است ، دوباره یک عشق و سرانجام  یک بوسه و باطل شدن طلسم. مشکلی با این کلیشه ها ندارم مشکل با چگونه نشان دادنشان دارم و شخصیت پردازی ها بگرنه میتوان یک داستان را که هزار بار نشان داده شده به شیوه ای جذاب دوباره  نشان داد و بخاطر همین منجمد را یک کلیشه ی بد میدانم چون کلیشه ها میتواند اگر پرداخت درستی داشته باشند به آثاری جذاب بدل شوند اما در اینجا هیچ کدام از این فاکتور ها وجود ندارد ، آرکی تایپ های شخصیتی که زمانی خود استدیوی دیزنی پایه ی آن ها را بنا کرد در ساده ترین شخصیت ها و در بهترین حالت حتی در حد شخصیت های متوسط این استدیو که پیش از این در آثار دیگرش دیدیم نیستند.

این نکته را هم اضافه کنم منجمد برداشتی آزاد از داستان درخشان هانس کریستین اندرسن ، ملکه برفی است  که اصلا در حد و اندازه ی داستان ظاهر نشده ، خواندن این داستان را در یک شب برفی و یک فنجان قهوه توصیه میکنم تا با آن با قلم جادویی اندرسن همراه شوید و حس واقعی سرما ، عشق ، طلسم و…. را تجربه کنید.

امتیاز: ۳/۱۰

نویسنده: محمدعلی مترنم

 

About muhammad

انیمیشن پلی به دنیای تخیل است ورای حیطه ی منطق و زبان

Check Also

انیمیشن Tower

بی شک در عصر طلایی سینمای داستانی قرار نداریم و فیلم ها و انیمیشن ها …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A