Home / نقد / نقد انیمیشن / نقد انیمیشن کوتاه Lou

نقد انیمیشن کوتاه Lou

انیمیشن کوتاه Lou یکی از زیباترین انیمیشن های تاریخ سینما از یکی از خلاق ترین استودیو های انیمیشن سازی است. برای نقد Lou با نقادین همراه باشید.

پیکسار؛ این استودیو بزرگ و متفکر آمریکایی که عاشقانه دوستش دارم. اگر بگویم محبوب ترین استودیو انیمیشن سازی آمریکا برای من پیکسار است، دروغ نگفته بودم. آثار استودیو “لایکا” هر چند متفاوت تر و پیچیده تر اند، اما پیکسار به خاطر توصیف آسان احساسات انسان ها، برای من جالب تر است.

پیکساری ها متخصص انیمیشن های کوتاه اند. آنان نه تنها نخستین انیمیشن سینمایی سه بعدی تاریخ (Toy Story) را ساخته اند، بلکه عوامل همین استودیو قبلتر و در سال ۱۹۸۴ با همکاری استودیو “لوکاس فیلم” نخستین انیمیشن کوتاه سه بعدی تاریخ سینما را هم ساخته اند. درباره The Adventures of André and Wally B صحبت میکنم. هر چند دو سال بعد، زمانی که پیکسار حالا یک استودیو مستقل بود انیمیشن کوتاه و معروف Luxo JR را تولید کرد. چراغ مطالعه ای که از همان روز ها، نماد و برند استودیو خلاق پیکسار شد. وقتی به تاریخ انیمیشن سازی نگاه میکنیم، پیکسار همیشه خوش درخشیده. پیکسار نه تنها ۸ عنوان جایزه اسکار بهترین انیمیشن سینمایی را کسب کرده، بلکه آنان ۳ عنوان جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه را هم کسب کرده اند، این آمار فوق العاده است. آخرین اسکار آنان، انیمیشن کوتاه Piper بود که سال گذشته جوایز بسیاری را در کنار اسکار کسب کرد. پس با توجه به ید طولانی استودیو پیکسار در ساخت انیمیشن کوتاه، باید با انتظارات بسیار بالا به تماشای Lou برویم.

این انیمیشن کوتاه که همراه با انیمیشن سینمایی Cars 3 منتشر شد، داستان جعبه اشیای گم شده ای به نام Lou در یک مهدکودک را روایت میکند‌. Lou هنگام خالی بودن حیاط مهدکودک، تبدیل به موجود جانداری از اشیای گم شده حیاط میشود. مسئولیت Lou چیست؟ جمع کردن اشیای گم شده کودکان همین مهد. اما جعبه داستان ما امروز یک مشکل جدید دارد. پسر بچه شیطانی که در حین زنگ های تفریح، مزاحم او و کودکان مهد کودک شده است‌؛ او هم کلاسی هایش را اذیت میکند و وسایل بازیشان را میگیرد. وقتی که همین پسر بچه به کلاسش میرود. Lou که از نظم زنگ های تفریح راضی نیست، در پایان یکی از زنگ های تفریح با پسربچه درگیر میشود. برای گرفتن وسایلی که او از هم کلاسی هایش گرفته بود، آن هم بدون اینکه پسربچه متوجه هویت او شود. در نهایت این درگیری پسر بچه به هویت Lou پی میبرد. پیشنهاد میکنم برای پی بردن به ادامه داستان، انیمیشن را مشاهده کنید.

وقتی به شخصیت های انیمیشن توجه میکنم، احساس میکنم با اثری تلفیقی از Toy Story و Inside Out مواجه هستم. شخصیتی که در نبود انسان ها تبدیل به موجودی شبه انسان میشود و کنش های انسانی انجام میدهد. به شکل زیبایی شباهتی با تمامی اسباب بازی های فرانچایز Toy Story دارد. و احساساتی که در این اثر چند دقیقه ای وجود دارد، شدیدا من را به یاد اتفاقات Inside Out می اندازد. یکی از بزرگترین مزیت های این انیمیشن که برخواسته از طرح Inside Out است، واکنش انسان های انیمیشن است. فراموش نکنیم که Inside Out نخستین و تا امروز تنها ترین انیمیشن پیکسار است که نقش انسان نقش مطلق اثر است. در واقع پیکسار با Inside Out شخصیت های انسانی دنیای انیمیشنی خود را وارد مرحله جدیدی کرد که پیشتر در آثار آنان ندیده بودیم، اگر عمری بود یقینا به Inside Out هم خواهم پرداخت.

نکته جالبتر این است که هیچ یک از عوامل اصلی این دو انیمیشن، مشترک نیستند. Lou یکی پیشرفت بزرگ میان آثار کوتاه پیکسار است. در آثار کوتاه قبلی پیکسار چنین سطحی از احساسات را مشاهده نکردم. در واقع Lou یک انیمیشن کوتاه به بلوغ رسیده از پیکسار است. بلوغی که در آثار کوتاه تر قبلی پیکسار مشاهده نمیشد یا از کیفیت و عمق کمتری برخوردار بود.

شخصیت پردازی دقیق فیلم من را به دنیای صادقانه و کودکانه اش فرا خواند. پیشتر گفتم که کنش های انسانی شخصیت اصلی انیمیشن، شباهت زیادی با شخصیت های فرانچایز Toy Story دارد. اما چون Lou برخاسته از مجموعه ای از اشیای مختلف و گم شده است، خلاقیت هنرمندان پیکسار در این اثر به اوج خود رسیده و تمامی حالت های صورت انسان در Lou دوست داشتنی قابل مشاده و احساس است. خلاقیت بسیار جذابی که در توصیف شخصیت Lou وجود دارد واقعا جای ستایش بسیار دارد.

در Lou میبینم که چگونه هویت را دقیق تعریف میکنیم. انسان ها نیاز به وفاداری دارند و از خودگذشتگی نیز در این انیمیشن به زیبایی توصیف میشود.

لذتی در تماشای این انیمیشن است که پیشتر تنها در چند اثر پیکسار داشته ام. Lou یکی از زیباترین انیمیشن های کوتاه چند سال اخیر است. با توجه به نداشتن رقیب خاص در کنار این انیمیشن، باید Lou را شانس اصلی اسکار بهترین انیمیشن کوتاه پیش رو بدانیم.

About amsoleimani

امیر محمد سلیمانی؛ خبرنگار و منتقد سینما

Check Also

انیمیشن ماشین ها ۳

اولین باری که این ماشین ها روشن شدند و ما را با دنیایی خود همراه …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A