Home / نقد / نقد انیمه / انیمه No Game No Life

انیمه No Game No Life

از دیدن و خوندن داستان زندگی قهرمانان و شخصیت های نابغه، زیرک، استراتژیست و موفق بینهایت لذت می برم. این انیمه به داستان زندگی خواهر و برادر نانتی میپرداخت که همین ویژگی را داشتند. دو تا نید، شات این، اوتاکوی گیمیر که غیر از خودشون به هیچ موجود زنده ای اطمینان ندارند و از لحاظ هوش و استعداد فراتر از بچه های هم سن و سالهای خودشون اند و میشه گفت دو تا نابغه از جهان بریدند و جبران ناپذیر ترین آسیب ممکن را به بدنه ی جامعه وارد کردند.

تا این که یک روز خدای جهان فانتزی “بازی و عشق و حال” اون دو تا را به بازی شطرنج دعوت می کنه و شکست می خوره و اونها را به جهان خودش میبره و ازشون میخواد یک بار دیگه بعد از پیدا کردن تمام مهره های شطرنج سرزمینش باهاش مسابقه بدند و این خواهر و برادر هم که کاری جز بازی کردن و به بازی گرفتن ندارند با خوشحالی قبول می کنند(البته مراحلی که طی کردن تا رسیدن به خوشحالی کمی زمان برد) تا اینجا ممکنه اسم بازی ما را یاد تفریحات کودکانه بندازه در حالی که حقیقت بازی که این دو انجام میدند شباهت زیادی به قمار و شرطبندی داره قانون این سرزمین میگه نتیجه ی شرط بندی محقق میشه مثلا منو و شما با هم منچ بازی می کنیم اگر من بردم شما عاشق من میشید و اگر من باختم شما صاحب کل سرزمین ها و مردم و … من میشید. حالا بازی تموم میشه و شما برنده شدید حالا همه ی مردم کشور من شما را به عنوان پادشاه و مالک سرزمینشون میشناسند این خیلی ترسناکه نه؟؟؟

ترسناک نیست؟ چرا هست اگر اون کسی که باهاش بازی می کنید راه پیروزی ۱۰۰% را بلد باشه ترسناکه در زمانی که در جهان فانتزی انسان ها در اقلیت و تحت فشار قدرت شرطبندی گونه های دیگه هستند یه خواهر و برادر قمارباز نابغه از راه میرسند و بشریت را به سمت پیروزی و موفقیت هدایت می کنند. در حالی که فرشته “جبرئیل” این دو موجود برگزیده را در این مسیر یاری می کنه؟؟؟

اینجا داستان پیچیده میشه به هم… شعارها و حرف های خوب با نماد ها و کنایه های بد با هم ادغام میشند،در حالی که شما عاشق قهرمانان داستان میشید و همه چیز به نظرتون خیلی عالی و بی عیب میرسه و از اون طرف منم یک منتقد احمق با حرفهای بچگانه…اونم با این سن و سال…

در حالی که تنفر از آدم ها خوب نیست، فرار کردن از انسان ها خوب نیست، تصور اینکه این جهان و آفرینش انسان ها فقط بازیچه بوده خوب نیست اینکه فکر کنیم هیچ حساب و کتابی در کار نیست خوب نیست و اینکه فکر کنیم چند تا خدا داریم و فرشته ی اعظم الهی که برای من بسیار عزیز اند و به شدت براشون احترام قائلم یه زن دیوانه است که از خدمت به یک ارباب به خدمت ارباب دیگه ای در میاد اونم وقتی تو قمار باخته واقعا تکان دهنده است…

تو این داستان در رابطه با نام گذاری این خانم بالدار و رفتارش من کاملا میتونستم دستان غرض ورز شیطان و نفرتش را ببینم و حس کنم.

این انیمه منو خیلی یاد زندگی فرستادگان الهی هم انداخت انگار که داستان زندگی اونها در این انیمه به مسخره گرفته شده باشه، انگار که نویسنده شخصیت و هویت واقعی خودش را در قالب سورا به تصویر کشیده از انسان ها متنفر از جهان اطراف متنفر با این حال حاضره با کمک بهشون یه شانس دیگه بهشون بده و هم به هدف خودش که رسیدن به خدای جهان فانتزیه برسه و هم کمکی به انسان های اطرافش کرده باشه که بود و نبودشون چندان براش فرقی نداره بکنه…در حالی فرستادگان الهی این طور نیستند واقعا این طوری نیستند من زمانی فکر می کردم میتونم مردم ژاپن را به خاطر تمام دردها و رنج هایی که کشیدند و به این حال و روز افتادند و نتیجه اش شده منطق و فلسفه ای که تو انیمه ها و مانگاشون به تصویر می کشند درک کنم و باهاشون هم دردی کنم ولی کار را به جایی رسوندن که دیگه نمی تونم ایدئولوژی اونها را نسبت به معنای واقعی و هدف زندگی قبول کنم میدونم تو هر انیمه ای نشانه های خوبی از رفتارهای انسانی هست مثل ارزش مطالعه و علم آموزی و محبت به دیگران و زیرکی و تجربه ولی این مجوزی برای توهین و به بازی گرفتن باورهای دیگران نمیشه!!

موسیقی خوب بود طراحی به خاطر رنگبندی گرم و به کار بردن رنگ های صورتی و قرمز داشت چشمم را اذیت می کرد و چندان دوست نداشتم. ولی شکل جهان فانتزی و رنگ چشم ها جدید و جالب بود.

 

About news

Check Also

انیمه bleach

   یکی ازانیمه ­های پر­طرفدار­، نه تنها­در سرزمین مادری که ساخته شده ، بلکه در­قاره …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A