Home / نقد / نقد انیمه / نقدهای بهاری ۹۶: نقد انیمه Quan Zhi Gao Shou

نقدهای بهاری ۹۶: نقد انیمه Quan Zhi Gao Shou

داستان با اخراج شدن برترین بازیکن افتخار ، یک بازی mmo  شروع میشود. ما در اول با یه چیو ، شخصیت اصلی داستان اشنا میشویم. او در یک بازی انلاین ، که از قضا معروفترین بازی انلاین نیز هست ، قویترین و با تجربه ترین بازیکن است. اما همین قدیمی بودن به ضررش تمام شده است. بازیکن های جدید و قوی روز به روز معروف تر میشوند و قرارداد های جدید برای بازی در تیم های بزرگ نصیب انها میشود ، ولی یه چیو ، بخاطر اینکه بازیکنی قدیمی است ، قبل از معروف شدن بازی افتخار یک قرارداد طولانی مدت و کم در آمد با قویترین تیم حال حاضر بسته و اصلا خود را در انظار نشان نداده. همین باعث میشود که او غیر از کاراکترش در بازی ، چیزی برای عرضه نداشته باشد و وقتی مدیر تیم ، او را مجبور میکند که از تیم استعفا بدهد و خود را بازنشست کند ، او باید دوباره از صفر شروع کند.

با اینکه پیش زمینه ی داستان به خوبی برای روایت یک داستان عالی مناسب است ، اما عناصر زیادی جلوی به تکامل رسیدن ان را میگیرند. یه چیو حالا در یک کافی نتی شروع به کار میکند و با باز شدن سرور جدیدی در بازی افتخار ، کاراکتر جدید خود را میسازد و به پیش میرود. یکی از معدود قسمت های خوب سریال ، همین بحث قدرت بدون تجربه است. یه چیو چون تجربه ی ده سال بازی را دارد ، خیلی سریع پیشرفت میکند و برای خود اسم و رسمی به پا میکند.

نیازی به گفتن نیست که هیچ کاری بدون تلاش به دست نمی اید. ایده ای که مدتی است بخصوص در مانهواهای چینی با ان سر و کار داریم ، همین قدرت بدون تلاش است. ذات انسانی ، قدرت را ارج مینهد ،  به دلیل تلاشی که برای به دست اوردن ان شده است. و همین که میبینیم شخصی بدون ان همه تلاش به این قدرت رسیده ، برای ما جذاب است چون نا خوداگاه خود را نیز در آن جایگاه تصور میکنیم که میتوانیم بدون تلاش ، به دست اورد عظیمی برسیم. این قضیه را با توجهی که در عموم به دست میاوریم کنار هم قرار دهید تا به سادگی جذابیت پشت این ایده را بفهمید.

اکشن انیمه نیز به خوبی کار شده است. صحنه ها با اینکه در بعضی مواقع از تکنیک تار کردن برای کاهش طراحی کاراکترها بهره میبرند ، اما از گرافیک هنری خوب و سی جی نسبتا بهتری برخوردار هستند. متاسفانه ، اینجا جایی است که انیمه دیگر چیز خوبی برای عرضه ندارد. همانطور که با داستان پیش میرویم ، عدم وجود سرعت پیشروی خاصی برای آن ، و حتی هدفی برای پیش روی ، دلیلی برای ادامه دادن انیمه به ما نمیدهد. شخصیت ها به صورت کاملا رندوم می ایند و میروند ، شخصیت های جدید بدون پیش زمینه ی خاصی معرفی میشوند  و بدتر از ان ، به طور ناگهانی ناپدید میشوند و تا اخر فصل خبری از انها نیست.

ممکن است بگویید که تعداد کم قسمت های این انیمه ، این گونه ضعف ها را توجیه میکند . اما در جواب ، میتوان گفت که مجبور نبودند از این تعداد زیاد شخصیت در فصل اول استفاده کنند. میتوانستند کل فصل اول را بر روی دو یا سه شخصیت پیش ببرند و بعدا شروع به گسترده سازی دنیای بازی کنند.

ضعف بعدی برای دنیای خود بازی و انیمه است. به شخصه معتقدم بزرگترین ضعف این انیمه به غیر از هدف نداشتن آن ، همین موضوع است. انیمه قانون خاصی برای دنیای افتخار تعریف نمیکند. ما نمیدانیم شخصیت اصلی چند دمیج دارد ( بله . به همین سادگی) و به همین خاطر نمیتوانیم پایه ی مقایسه ای بنا کنیم که با ان عظمت یه چیو را درک کنیم. بازی تنها یک amp معرفی میکند که خود انیمه در اپیزودهای جلوتر به ما گوشزد میکند که زیاد هم مهم نیست. خب اگر مهم نیست ، پس ما بر چه بنایی قوی بودن شخصیت اصلی را قرار دهیم؟؟ وقتی ما معیار درستی از قدرت نداریم ، پس قدرتمند بودن یک شخصیت هم برای ما غیر قابل درک میشود.

هدف نداشتن انیمه هم ، میتوانست به سادگی با قرار دادن یک تورنمنت که یه چیو باید در مدت محدودی از پس ان بر اید ، برطرف شود( دقت کنید این تنها یک ایده است. صد ها ایده ی دیگر هم وجود دارند.) . یه چیو هیچ هدفی به جز بالا بردن لول خود ندارد که ما حتی ان را هم نمیتوانیم ببینیم!! او بی هدف در دنیای بازی پرسه میزند و به از هر چیزی برای بالا رفتن استفاده میکند. همین نبود پیوستگی در داستان ، کشش لازم را نیز از آن میگیرد و باعث میشود جذابیت انیمه برای بیننده پس از چند قسمت از بین برود. در اخرین قسمت ، یک رقیب دیرینه برای یه چیو معرفی میشود. کسی که حتی یک بار هم در مسابقات جهانی با او دوئل کرده. اول از همه اینکه ، چنین عنصری که میتوانست از همان اول معرفی شود و کشش لازم برای داستان را معرفی کند ، به سادگی تا اخرین قسمت از ما گرفته شده است. دوم اینکه ، مگر انیمه در قسمت اول تاکید نکرد که تا حالا کسی چهره ی یه چیو را ندیده؟؟؟ پش چطور الان مسابقه دادن او در برابر جمعیت چندین هزار نفری را توجیه میکنید؟

انیمه حتی به قانون های خودش هم احترام نمیگذارد یا ان ها را پس از مدتی فراموش میکند. اخرین ضعف انیمه هم در طراحی چهره و موزیک ان است. اکثز چهره ها مشابه اند و اصلا حسی منتقل نمیکنند. در بهترین حالت ، فقط قابل تحمل اند. و موزیک هم ، با انکه در قسمت هایی خوب بود ، اما هرگز به سطح قابل قبولی نرسید.

نتیجه گیری: انیمه با انکه پتانسیل تبدیل شدن به یک انیمه ی به یاد ماندنی را داشت ، اما پس از چند قسمت روی سر خودش خراب میشود. به غیر از طراحی صحنه های اکشن و ایده ی اولیه ی جالب ، چیز دیگری برای عرضه ندارد. موزیک ضعیف ، طراحی چهره های بد ، نبود کشش لازم و سرعت پیشروی داستان ، همه از نقاط ضعف این انیمه اند.

 

About roronoa_zoro

از انیمه و کتاب و گیم و سریال خوشم میاد.

Check Also

انیمه bleach

   یکی ازانیمه ­های پر­طرفدار­، نه تنها­در سرزمین مادری که ساخته شده ، بلکه در­قاره …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A