Home / نقد / نقد انیمه / نقدهای تابستانه ۹۶: نقد انیمه My Hero Academia

نقدهای تابستانه ۹۶: نقد انیمه My Hero Academia

نقد و بررسی انیمه آکادمی قهرمانی من

قهرمان ها در عصر مدرن بیش از گذشته درآثار هنری دیده شدند به خصوص قهرمان هایی با قدرت های ویژه که در ابتدا عناوین غربی به عنوان مهد این گونه قهرمان ها شناخته میشد و چند سالی هستش که شاهد نفوذ این مدل ابرقهرمان ها در عناوین شرقی هستیم هر چند انیمه هایی که ژاپن در این سبک میسازد در وهله اول شبیه عناوین غربی میباشند ولی قطعا داستان و زیبایی سبک طراحی انیمه ها به مراتب به جذابیت این ژانر افزوده .
انیمه مرد یک مشتی که مانگا و انیمه ان موجود است و مانگایش همچنان به عنوان یک مانگا پرطرفدار در جهان در حال پخش میباشد آغازگر سبک ابرقهرمانی در انیمه ها به شکل غربی بود چرا که انیمه های ژاپنی همه دارای قهرمان هستند هم قهرمان های واقعی و هم تخیلی ، برای مثال قهرمان های زیادی در انیمه هایی همچون وان پیس ، ناروتو و … وجود دارند

ولی آنها همه سبک منحصر به فرد خود را دارند ولی انیمه مرد یک مشتی در نگاه اول ما را یاد ابر قهرمان های غربی می اندازد ، به هر حال همانطور که در نقد انیمه و مانگای مرد یک مشتی هم گفته ام این عنوان به یک موفقیت بزرگ تبدیل شد و شروع کار را برای دیگر مانگاکا ها برای ساخت آثار مشابه هموار نمود به گونه ای که بلافاصله دنیای دیگری خلق شد که موضوع بحث نقد امروزم است .

انیمه آکادمی قهرمانی من مدلی دیگر از دنیایی می باشد که در ان انسان ها یا با قدرت های خاص به دنیا می آیند یا به وسیله تکنولوژی دارای قدرت می شوند و این به امری طبیعی و معمول تبدیل شده به گونه ای که در هر خانواده امکان به دنیا آمدن فرزندی با قدرتی عجیب وجود دارد حال داستان انیمه ما حول محور بچه ای به نام میدوریا می چرخد که شاید بیش از همه دوست دارد به دیگران کمک کند و به قهرمانی بزرگ تبدیل شود ولی متاسفانه یا خوشبختانه قهرمان ما بدون هیچ قدرتی می باشد و کاملا یک انسان معمولی است .در این دنیا قهرمانی بزرگ به نام المایت وجود دارد که مظهر عدالت بوده و به عنوان نفر اول قهرمانان شناخته میشود و الگوی میدوریاست .
در فصل اول انیمه میبینیم که در اتفاق پیش بینی نشده ای آلمایت شاهد شجاعت و حس فداکاری میدوریا قرار میگیرد و تصمیم میگیرد قدرت خود را که در واقع قدرتی است که از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد را به میدوریا بدهد و این چنین میدوریای داستان ما به قدرت خود که در واقع برترین قدرت است دست می یابد . البته هر گنجی بی رنج میسر نمیشود و میدوریا تازه در ابتدای راه قهرمانی خود قرار میگیرد و داستان انیمه تازه شروع میشود .

در فصل دوم این انیمه که نسبت به فصل اول از جذابیت و زیبایی بیشتری برخوردارست ما شاهد اتفاقات زیادی هستیم که هر کدام آغازگر داستان جدید و بزرگتری هستند شخصیت ها واضح تر نمایان میشوند و با شخصیت های بد بیشتر اشنا میشویم .


چیزی که به نظر من دنیای قهرمانی این انیمه را نسبت به آثار مشابه غربی یا حتی شرقی متمایز میکند وجود ساماندهی منظم تری و هدایت درست قهرمان های کوچک از همان بچگی میباشد ، ما شاهد مدرسه ای هستیم که ساخته شده تا قهرمان های اینده را بسازد کاری که به نظرم بیشتر جنبه واقعیت به انیمه میدهد و همچنین کمی انیمه را با تم مدرسه ای آغشته میکند که باعث افزایش جذابیت آن است ، بدیهی است که در دنیایی به این شکل به جای نپذیرفتن این مدل تغییرات انها را بپذیریم و به سمت آموزش و هدایت درست آنها برآییم اتفاقی که در این انیمه افتاده .
درست است که آکادمی قهرمانی من به صورت فصلی پخش میشود ولی بیشتر به شکل یک انیمه بلند میماند که دارای تعداد زیادی کاراکتر است و هر کدام تقریبا به بهترین شکل طراحی شده اند و با پس زمینه هر کدام به اندازه نیاز آشنا میشویم و به این شکل ارتباط بیننده با شخصیت ها به شکل خوبی افزایش می یابد .
اکادمی قهرمانی من به جای اینکه نشاندهنده ی دنیایی پر از اشوب و مبارزات متعدد قهرمان ها و شرور ها باشد بیشتر به داستان انیمه می پردازد و همیشه سعی میکند از خط داستانی زیاد فاصله نگیرید البته برخلاف فصل اول که بیشتر به معرفی آکادمی قهرمانی می پرداخت فصل دوم بیشتر به روی مهارت های شخصیت های اصلی و داستان هر کدام و موضوع اصلی مورد بحث در این دنیا که به گونه ای هدف این ماجراجویی است پرداخته است .

در این فصل داستان با ورود استین قهرمان کش جذابترشد به گونه ای که چندین قسمت به این شخصیت اختصاص یافت و خط تازه ای برای شروران این دنیا نوشته شد ، شحصیتی که طرز فکرش شاید به گونه ای به ذهن هر کدام از ماها نیز خطور کنه چرا که در این دنیا قهرمانی به شغل تبدیل شده و آن هدف واقعی از تبدیل شدن به قهرمان ها تقریبا فراموش شده و استین میخواست که قهرمانان دروغین را بکشد . مبارزه ۳نفره قهرمانای کوچیک ما با این شخصیت هم به شدت دیدنی بود .


بریم سراغ آلمایت مظهر عدالت دنیای آکادمی قهرمانی من فردی که با کارهاش همچنان الگوی بسیاری از قهرمانان واقعیست و قدرتش که به نام یکی برای همه شناخته میشه و از این بابت فقط افراد مورد اطمینان المایت خبر دارند این قدرت به گونه ای هستش که از فردی به فرد دیگر از طریق وارد کردن دی ان ای فرد قبلی به جدید امکان پذیره اطلاعات خیلی زیادی از اون در دسترس نیست ولی میدونیم که این قدرتی هستش که به هر کسی میتونه داده بشه و در مقابل اون قدرتی به نام همه برای یکی وجود داره که به شخصیت اول شرور داستان داده شده و اون توانایی این رو داره که بتونه تمامی قدرت های مختلف رو از افراد بگیره و برای خودش کنه ، هر چند آلمایت و چند نفر دیگر که هنوز کاملا مشخص نیستند او را در گذشته شکست داده بودند ولی او کاملا از بین نرفته بود و در این فصل میبینیم که در حال آماده سازی اتفاقی بزرگ است .

انیمه ” آکادمی قهرمانی من” دارای طراحی فانتزی زیبایی هستش برخلاف “انیمه یک مشتی” که طراحی شخصیت ها و محیط بیشتر به واقعیت شبیه بود و اندازه صورت و آناتومی بدن واقعی تر بود. هر چند انیمه یک مشتی از طراحی قوی تری برخوردار بود و مبارزات از جلوه های ویژه بهتری برخوردار بود ولی انیمه مورد بحث امروزمان هم طراحی و گرافیک به شدت زیبایی دارد و طراحی تمامی کاراکترها به زیبایی صورت گرفته .

در کل در طول این ۲سالی که ۲ فصل از این انیمه پخش شده به نظرم گزینه ای برای تبدیل شدن به انیمه های پرطرفدار و محبوب سال های آینده میباشد ، این انیمه دارای داستانی زیبا(شامل کشمکش های هر یک از نو قهرمان ها و پیش زمینه قهرمانان بزرگ و سختی های مقابل میدوریاست و اتقاقات جذاب دیگر) ، شخصیت های دوست داشتنی ، گرافیک فانتزی ، مبارزات هیجانی و موسیقی متن بسیار زیبایی است .

About Sasansalimi

ساسان هستم 21 ساله دانشجوی مدیریت صنعتی بیش از 10 سال است انیمه میبینم در کنار فیلم سریال و چیزهای دیگه . سعی میکنم همه چیز رو با دید متفاوتی ببینم و نوشتن نقد در مورد انیمه ها رو دوست دارم .

Check Also

انیمه bleach

   یکی ازانیمه ­های پر­طرفدار­، نه تنها­در سرزمین مادری که ساخته شده ، بلکه در­قاره …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A