Home / نقد / نقد انیمه / نقد انیمه Berserk 2016

نقد انیمه Berserk 2016

به نام خدا

 

بازگشت اسطوره ای به نام برسرک

بالاخره برسرک برگشت اثری که در ۲۰ سال گذشته به محبوبیت باورنکردنی رسیده بود و این محبوبیت هم واقعا حق چنین اثری بود .

بالاخره تقریبا بعد از حدود چند سال شاهد ادامه انیمه برسرک هستیم این انیمه ادامه فیلم ۳گانه برسرک هستش که در سال ۲۰۱۲ پخش شد .درسته که ما طرفداران برسرک منتظرش بودیم ولی قبل از هر چیزی باید بگم به عنوان منتقد و به عنوان یکی از طرفداران به قول معروف دو اتیشه نتونستم اون لذتی رو که با خوندن مانگا به من دست میداد رو دوباره اینجا حس کنم .

متاسفانه سازندگان انیمه برسرک هیچ وقت به داستان خالص این اثر وفادار نبودند و هر دفعه ما شاهد ضعف های ازاردهنده ای از سوی داستان در انیمه برسرک هستیم .
این ضعف در هر ۳ سری انیمه برسرک وجود داشته و هر بار به یک شکل .

در سری اول حذف شخصیت بامزه پوک الف کوچکی که تقریبا نصف قطب کمدی این اثر حماسی فانتزی ترسناک بر روی دوشش بود و در سری دوم که به صورت فیلم های سینمایی ۳ گانه منتشر شد نسبت به قبل داستان با جزییات بیشتری گفته شده بودو نسبت به انیمه سری اول خیلی بهتر بود .

اما در این سری برسرک ۲۰۱۶ باید بگم با دیدن قسمت اول حس بدی بهم دست داد با دیدن این قسمت مثله این بودکه مانگا با دور تند در حال مرور هستش و جزییات به شکل فجیعی در حال کنار زدن بودند کاری به توضیح داستان ندارم هر چند توصیه ای در پایان برای بینندگان این اثر دارم .باید بگم داستان در خط مانگا قرار گرفته دقیقا در ادامه ۳گانه ی قبل می باشد زمانی که گاتس به شمشیر زن سیاه پوش تبدیل شده و راهی سفر حماسی خود شده . در طول این سفر و در این انیمه همراهان تازه ی گاتس(شمشیرزن سیاه پوش) به او اضافه میشند و با توجه به روند بسیار سریعی که انیمه در قسمت اول نشان داد به نظر شاهد ماجراهای زیادی خواهیم شد .
در کل از نظر شروع داستان و حتی تصاویری که از دختر جادوگر در ابتدای این انیمه نشان دادند واقعا شاهد جلو رفتن بسیار سریع داستان هستیم که این خود میتواند باعث شکست خوردن این انیمه شود به نظر من برسرکی که دارای داستان بسیار قوی و جزییات بسیار بالایی است در انیمه های با قسمتهای کم نمیتواند به هیچ وجه تمام ظرفیت خود را به نمایش بگذارد همانطور که دیدیم انیمه دارای ضعف کم بودن تعداد قسمت ها نیز بود و این کم بودن انیمه باعث شد تا جزئیات حذف شود . .
انیمه تموم شد، در پایان هم شاهد اولین حظور گریفیث بودیم انیمه به نظرم تنها در قسمت پایانی تونست کمی از پتانسیل بالای خود را نشان دهد و من را راضی کند از طرفی بزرگترین ضد حال را دوباره وارد کرد و آن هم ساخته شدن فصل بعدی توسط همین استودیو میباشد که باز هم باید بزرگرین اثر تاریخ را که میتواند به بهترین بهترین های انیمه تبدیل شود را اینگونه نابود کند.

 

از داستان بگذریم یه نگاه ریزی به شخصیت ها بندازیم .

همانطور که گفتم در این سری الف بامزه کوچک ما یعنی پوک بالاخره به شکل جدی وارد دنیای انیمه شد بله پوک یکی از عوامل شاد و جنبه کمدی برسرک هست جدا از دنیای تیره و تاریک و اتفاقات وحشتناکی که در برسرک میوفتد پوک همیشه به عنوان عاملی برای خنداندن بیننده استفاده خواهد شد و اما خود گاتس , بایددر مورد گاتس بگم که حقیقتش گاتسی که تو قسمت اول نشون دادن چندان ابهت شمشیر زن سیاه پوش رو به تصویر نکشید گاتس همیشه مردی چهارشونه و بلند گامت بود و هیکل تقریبا تو پر و درشتی داشته ولی اینجادر قسمت اول در بعضی از صحنه ها واقعا نتونستند اونجوری که باید گاتس رو به طور کامل نشون بدن . البته چند شخصیت مهم دیگر هم نشون داد که باید بگم تقریبا از جهت شخصیت پردازی شاید انیمه به مانگا نرسه که واقعا فعلا چنگی به دل نمیزنه ولی باز هم تا حدی خوب عمل کردند باید نشست و ادامه انیمه را دید.

 

در مورد بخش گرافیک و طراحی انیمه چی بگم یعنی چی باید بگم (شکلک تاسف) به نظر من تو قسمت اول شاید فقط بشه گفت خوب بود و قابل دیدن اما واقعا انتظار خیلی خیلی بیشتری از انیمه داشتیم متاسفانه با آمدن قسمت های بعدی نظرم در مورد گرافیک بدتر و بدتر میشد تا جایی که تنها به خاطر اینکه دارم برسرک رو میبینم تحمل کردم .
بزرگترین ضعف انیمه بعد از روایت سریع داستان، گرافیک کار بود که به شدت برای چنین اثری افتضاح بود.

طراحی ها کمی ضعف دارند اون ضغف هم کم شدن جزییات محیطی و البته طراحی شخصیت های فرعی هستش که مثل این بود که اصلا نباید به مردم توجه کنی یه سری سیاهی لشکر درجه ۳ و بونجول که سازنده انیمه فقط خواسته به صرف اینکه محیط رو شلوغ کنه گفته بزار اینارو هم بریزیم تو انیمه ،مردم به شدت بد طراحی شده بودن و هیچ دقت و توجهی بهشون نشده بود . بیشتر مشکل من با گرافیک انیمه هستش که دوباره اول از همه انیمه را مخلوطی از ۳ بعدی و ابرنگ کرده اند که بخش ۳ بعدیش در همه صحنه ها به یک اندازه زیبا در نیامده حتی در بعضی جاها که باید بهترین کیفیت رو داشت ضعیف بوده و در حد انتظار نبود.
مهمتر از همه این خطوطه مسخره ای که به عنوان سایه زدن دیگه چیه ! یعنی چیزی از این هم ازاردهنده تر میتونست بشه .(شکلک عصبانیت)
در کل انتظار گرافیک خیلی بهتری داشتم و این طراحی و گرافیک برازنده بهترین اثر فانتزی حماسی تاریخ نیست 😐 .

در مورد موسیقی قبلا گفته بودم که چون سررشته ای ندارم حرفی نمیزنم ولی معتقدم موسیقی میتونه بعد روحی یه اثر باشه که به صورت ناخودآگاه به روی آدما تاثیر میزاره . متاسفانه اپنینگ و اندینگ موسیقی زیبایی نداشت که آدم رو تحت تاثیر بزاره و صداهای پشت زمینه ایم که در طول داستان بسته به موقعیت ها به گوش میخورد تا حدودی قابل قبول بود ولی باز هم شاهد کار حرفه ای نبودیم . از طرفی دوبله ها خوب بودند شاید تنها نقطه قوت انیمه صداپیشگی شخصیت ها به خصوص ایزیدور گاتس و پوک بود که کاملا با تخیلات من از صدای این افراد جور در میامد و خدارو شکر حداقل این یک مورد از انیمه خراب نشده بود .

در اخر باز باید بگم انیمه برسرک یکی از مورد انتظارترین انیمه هایی بوده که باید ساخته میشده و متاسفانه نتونست نظر کامل من رو به خودش جذب کنه به نظرم تو بخش داستان می ارزید جزییات داستان رو حفظ کنند و یا انیمه را طولانی تر بسازند یا در کل به فکر فصل های کوتاه بیشتری باشند تا اینکه بخواهند یک مرتبه ۱۰۰ تا ۱۵۰ چپتر رادر ۱۲ قسمت انیمه به نمایش بگذارند. طراحی این اثر در مانگا یکی از مهمترین نقاط قوت ان میباشد جزییات بالای محیطی و چهره های طبیعی تر که اینجا در انیمه باز ان طور که باید نبود.
انیمه در ۱۲ قسمت پخش شد و به نظرم این انیمه تنها میتونه در کنار انیمه های متوسط رو به خوب قرار بگیره که آن را هم تنها و تنها مدیون طرفداران برسرک و داستان بسیار قوی که حتی یک انیمه مضخرفی مثل این رو میتونه تبدیل کنه به انیمه ای که همه نگاهش کنند در مجموع به نظرم در کل دیدن گاتسی که حرکت بکنه با صدای خوبی هم که براش گذاشتن واقعا ارزش داره فقط امیدوار بودم که انیمه به مرور بهتر بشه ولی مثل اینکه به سبک و سیاق ساختش از اول وفادار بوده و متاسفانه فصل بعد هم در بهار مجددا به همین شکل قرار است پخش شود .

توصیه من برای کسانی که میخواهند برسرک رو دنبال کنند اینه که اگر علاقه به خوندن دارین برین سراغ مانگا که مهمترین چیز در مورده برسرکه و در این رابطه میتونین berserk رو در قسمت مانگاها جست وجو کنید و در اونجا در نقد دیگه ای سعی کرده بودم که برسرک رو بیشتر و بهتر توضیح بدم و اگر نه مشکلی نیست حداقل مثله ما حرص ضعف داستان پردازی در انیمه رو نمیخورین از ۳ گانه برسرک که به صورت فیلم سینمایی اومده و در سایت موجوده استفاد کنید و بعد اون به سراغ این انیمه بیاید مطمئن باشید پشیمون نمیشید .

 

About Sasansalimi

ساسان هستم 21 ساله دانشجوی مدیریت صنعتی بیش از 10 سال است انیمه میبینم در کنار فیلم سریال و چیزهای دیگه . سعی میکنم همه چیز رو با دید متفاوتی ببینم و نوشتن نقد در مورد انیمه ها رو دوست دارم .

Check Also

انیمه bleach

   یکی ازانیمه ­های پر­طرفدار­، نه تنها­در سرزمین مادری که ساخته شده ، بلکه در­قاره …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A