Home / نقد / نقد انیمه / نقد انیمه Mirai Niki

نقد انیمه Mirai Niki

به نام خدا
نقد انیمه خاطرات آینده

(سعی کردم تا جایی که میتونم اسپویل نکنم ولی باز هم چند اسپویل در محتوای نقد وجود دارد.)
تصور کنید فرد منزوی هستید و دوست ندارید یا نمیتونید با دیگران خوب ارتباط برقرار کنید . شما عادت دارید اتفاقات روزمره خودتون رو به عنوان خاطره همیشه در گوشی همراهتون بنویسید . کمی هم متخیل هستید و این تنهایی باعث شده شما برای خود یک فضای تخیلی خلق کنید که توش با خدایی حرف میزنید در واقع اتفاقیه که همه ی ماها که به وجود خدا باور داریم و بعضا کسانی که ندارند هم گاهی اوقات دوست دارند با خداشون درد و دل کنند .
در انیمه خاطرات آینده شخصیت اول داستان ما در وضعیتی که در بالا گفته شد در حال زندگی هستش .
با این تفاوت که اون خودش فکر میکنه دنیایی که دئوس(خدای ساختگی در این انیمه) توش وجود داره قطعا جزو تخیلاتشه و اون داره اونهارو فقط توی خواب و رویا میبینه. ولی اینطور نیست و اون واقعا میتونه بین دنیای خودش و بعدی که دئوس توش وجود داره جا به جا بشه.
انیمه خاطرات آینده انیمه ی بدی نیست فقط میتونم بگم این انیمه تقریبا انیمه ای هستش که بی منطقی های مکررش باعث جذب مخاطباش شد. درسته به نظر من انیمه تو خیلی از جاها منطق رو بازی میده اگر بخوام بهتر بگم به نظر من کلا داستان انیمه ضعیف هستش و دلیل ومنطق جایی در این داستان نداره .

اسم خدای زمان و مکان که در این انیمه اومده دئوس هستش که اطلاعات مختصری از این نام به شرح زیرهستش :


دئوس ، این واژه از بنواژه ایرانی دیو که درایرانی باستان به گونه دَئیووَ گویش میشده است و در زبان یونانی واژه زئوس که خدای خدایان بوده و در زبان رومی باستان که یووِ یا ژووه یا ژوپیتر که برابر با دیو پدر می باشد و در زبان لاتین که دئوس از همین گرفته شده است . این واژه نهاد ایرانی دارد .
داستان مرگ این خدا میشود دلیل اصلی اتفاقاتی که قرار است در انیمه شما را مجبور به تماشای آن بکند . یکی از بی منطقی های بزرگی که در داستان اتفاق میوفتد این است که خدای دنیای انیمه میرای نیکی حتی نمیتواند برای خود جانشینی انتخاب کند که این باعث میشود شهردار شهر به او راهی برای انتخاب جانشین بعدی بدهد این راه یک بازی مرگ و زندگی بین ۱۲ نفر از افرادی هست که مورمور زیردست دئوس به انها قدرتی مبنی بر پیشبینی آینده را داده این قدرت بسته به خود افراد متفاوت هستش و هر فرد بسته به نیازش به شکل های مختلفی این پیش بینی ها از آینده ای که به خودشان مربوط میباشد را دریافت میکنند .
یکی دیگر از ضعف های بزرگ این انیمه که بینندگانش به عنوان یکی از انیمه های خیلی خوب قبولش دارند وسعت اتفاقیست که در حال رخ دادن است . دنیا در حال به پایان رسیدن است ، دئوس به واسطه شهردار ( که اصلا معلوم نشد چرا شهردار یکی از شهر های ژاپن یعنی دنیایی که قراره نابود بشه فقط ژاپن نیست افرادیم که وجود دارند بیشمارند شاید خالق این اثر دوست داره ژاپن رو خیلی مهم جلوه بده که واقعا باز هم به کمبود و ضعف انیمه ای که ساخته اضافه میکنه ) راهی برای پیدا کردن جانشین بعدیش انتخاب میکنه . و باز هم داستان کم وسعت بودن دید کارگردان این کار رو نشون میده . شاید اگر اقای هوسودا(کارگردان) یکم وسعت دید داستان رو وسیع تر میکرد منطق کمی وارد داستان میشد بهتر بود ولی اینطور نشد حداقل من به عنوان یه بیننده دنبال وجود دلیلی بودم که چرا شهردار انتخاب شد و اصلا چطور امکان داشت شهردار به آن راحتی هر وقت دوست داشت وارد بعدی بشود که دئوس در آن قرار دارد . البته یه انیمه ۲۶ قسمتی خودش گنجایش بزرگ کردن دنیاش رو تا اون حد نداره .
و باز هم این نبود دلیل و منطق در انیمه ادامه داره این بار در بعضی اتفاقات مهمی که در جریان انیمه هستش برای مثل در قسمت دوم شماره نهم وقتی انفجاری در محوطه مدرسه رخ میده که چندین بار محیط اطراف شماره نهم را هم نشان داده بود در عرض یک یا ۲ ثانیه با موتور پرواز کنان (دوربین به شکلی نشون میده که انگار موتور با سرعت زیاد از جایی پریده )درصورتی که در اون موقعیت اولا زمان
خیلی کوتاه بود دوما موتوری آن اطراف نبود و سوما محوطه ای برای پرش نبود . و باز ادامه داره اتفاقاتی که در قسمت ۷ انیمه و توسط شماره ۴ که تقریبا یه بچه ۴ ۵ ساله هستش میوفته کاملا ذهن رو به بازی میگیره چون اتفاقاتی به آن شکل به دست یک بچه با هر اندازه هوش هم امکان ندارد و یکی دیگر از اتفاقات محالی که در این انیمه رخ میداد این بود که چطور یک دختر ۱۵ ۱۶ ساله بتواند به این شکل با خونسردی و با مهارت بسیار بالابه کشتن آدم ها بپردازد گاسای یونو خود یک دلیلی بود که هر بار که مبارزه میکرد هیچ دلیلی برای مبارزه ش به انگونه که در انیمه بود نمی یافتم . (البته با گذشت انیمه و زمانی که حقایقی در رابطه با گاسای یونو روشن می شد دلیل خونسردیش مشخص شد ولی مهارت بالا در کشتن خیر.)
هیچ دلیل و منطقی برای انتخاب این ۱۲ نفر وجود نداره هیچ معیاری هیچ خصوصیاتی نبود که مثلا مورموری که این افراد رو پیدا میکرد مثلا با خود بگوید من دنبال فردی هستم با این مشخصات . این افراد کاملا اتفاقی انتخاب میشدند البته در این انتخاب های اتفاقی افرادی هم بودند که ویژگی های خاص شخصیتی داشتند مانند گاسای یونو که شخصیت کاملا بی ثباتی داشت یا قهرمان داستان که واقعا از قهرمان نامیدن این شخصیت هم خوشم نمیاد آمانو یوکیترو که فرد ترسو و سواستفاده گری بود (البته مهربان هم بود یا ساده ولی توجیهی برای کارهایی که میکرد یا لااقل توجیه موجهی از نظر من نداشت) .

بگذریم به نظر من اگر داستان کمی منطقی تر میشد یا اگر کمی اتفاقات واقعی تر شاید نظرم در رابطه با خاطرات آینده تغییر میکرد ولی در مجموع داستان انیمه اگر این ضعف هایی را که اشاره کردم برطرف نموده بود میتونست خیلی بهتر باشه . انیمه پایان به ظاهر خوبی در اخرین قسمتش داشت چون تقریبا کمی منطق وارد انیمه شده بود ، ولی به نظر رسید که سازندگان راضی نبودند و باید باز رویه قبل را پیش میگرفتند پس قسمتی دیگر هم ساخته شد که یه پایان واقعی تلخ را به یک پایان بی معنی ولی شیرین تبدیل کنند.
در نظر من این انیمه تنها ضعفش قسمت داستان پردازیش بود که در بالا گفتم . این انیمه در سایت مای انیمه لیست از نظر محبوبیت در رتبه نهم قرار گرفته .

از نظر موسیقی انیمه در اپنینگ ها و یا اندینگ ها خیلی زیبا بود و معانی موسیقی و حس و حال بخش تاریک انیمه رو میتونست خیلی خوب منتقل کنه مخصوصا اپنینگ ها عالی طراحی شده بودند .

از نظر طراحی شخصیت ها ، محیط و غیره هم در انیمه حرفی برای گفتن داشت طراحی مناسب این انیمه بود و خوشبختانه این قسمت هم به علاوه موسیقی انیمه نقاط قوت محسوب میشدند . شخصیت های ۱۲ نفری که در انیمه به عنوان صاحبات قدرت خاطرات آینده بودند تقریبا هر کدام یک ویژگی به خصوص داشتند (که نیازی به شرح واظهات نمیبینم چون همه ی شخصیت ها به سادگی ذات خودشون و هدفی که دنبالش بودند رو تو انیمه به تصویر کشیدند). در خصوص دو نقش اصلی انیمه یعنی یوکی و یونا واقعا چیز خاصی برای گفتن ندارند و در انیمه شخصیت های فرعی و مکمل نقش بسیار مهم تری رو در جذابیت انیمه ایفا میکنند برای مثال شخصیت فرد نهم یا آکیسه خیلی زیبا تر و بهتر از این دو فرد اصلی طراحی شدند و خیلی ماهرانه به داستان اضافه شدند که واقعا نقاط قوتی بودند در جذابیت شخصیت های انیمه .

یکی از اهداف زیبایی که میرای نیکی در قسمت اخری که در سال ۲۰۱۳ بیرون داده بود و به تصویر کشید یا در طی ۲۶ قسمت انیمه این بود که نشان داد سرنوشت چقدر میتواند تغییر کند ، چقدر اتفاقاتی که برای افراد میوفتد میتواند در شکل گیری هر آنچه ما را به خودمان تبدیل میکند موثر است انسان ها همگی قبل اتفاقات بدی که برایشان میوفتد از خوبی مطلق و از پاکی تغذیه می کنند و همگی تمایل به خوب بودن دارند چه بسا دیدیم اتفاقات زندگی میتواند حتی کودکی را هم به فکر انتقام و کشتن افراد بیاندازد . درست است این انیمه در کل اغراقی بود بسیار بزرگ ولی باز هم میتوان زیبایی هایی در آن یافت .
حرف آخر اینکه خاطرات آینده انیمه متوسطی بود که در غالب یک انیمه خیلی خوب خودشو نشون داد نمیدونم دلیل این محبوبیت چی میتونه باشه ولی شاید همین اتفاقات و داستان بی دلیل و منطقی هستش که انیمه در خودش جای داده شاید هم اندک ژانر ا.چ. که در انیمه وجود داشت یا شایدم اهدافی که در بالا گفتم دلیل این محبوبیت باشه ولی در مجموع خاطرات آینده میتونه هر کسی رو که آدم باحوصله ای هستش و خیلی به جزئیاتی که من در بالا گفتم اهمیتی نمیده برای ۲۷قسمت (۲۶قسمت انیمه و قسمتی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد) بسیار سرگرم کنه . حتی خود من با وجود ایراداتی که در هر قسمت به انیمه وارد می کردم باز هم به ادامه دادن انیمه مشتاق بودم پس دیدنش رو حتما توصیه میکنم .

About Sasansalimi

ساسان هستم 21 ساله دانشجوی مدیریت صنعتی بیش از 10 سال است انیمه میبینم در کنار فیلم سریال و چیزهای دیگه . سعی میکنم همه چیز رو با دید متفاوتی ببینم و نوشتن نقد در مورد انیمه ها رو دوست دارم .

Check Also

انیمه bleach

   یکی ازانیمه ­های پر­طرفدار­، نه تنها­در سرزمین مادری که ساخته شده ، بلکه در­قاره …

One comment

  1. سلام و تشکر بابت نقد کامل
    من دیدگاه شما رو به عنوان نقاد قبول دارم ولی شما انگار کلا از این انیمه خوشت نیمده
    دلیل محبوبیت این انیمه هم این بود که ژانر متفاوتی در سال پخشش داشته و فضای تاریکی که به مخاطب حس هیجان الفا میکنه و شاید هم همین بی برنامگی و شلوغ بو مرموز بودن انیمه مخاطب بیشتری رو جذب کرده تا این که به خاطر هر کاری یه توضیحی بدن و مخاطب رو گیج و خسته بکنن
    البته واقعا شخصیت اصلی یکی بدترین شخصیت های اصلی بود که تا حالا دیده بودم

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A