Home / نقد / نقد انیمه / هر سه فصل مجموعه ی تلوزیونی !!Haikyuu

هر سه فصل مجموعه ی تلوزیونی !!Haikyuu

مجموعه ی تلوزیونی هایکیو!! یکی از زیباترین و جدیدترین انیمه ورزشی این چند سال اخیر که همون طور که میدونید شبکه ی پویا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هم دوبله و پخشش می کنه! یعنی از اینجا میتونید بفهمید این انیمه چه قدر حلال ظاهر شده!فقط پسرها را نشون میده! دخترها همه بلوز و شلوار آستین بلند و پوشیده فقط روسری ندارند… چند تا پوستر ضاله و چند تا یونیفرم بازیکنان زن والیبالیست هم هست که شما سعی کنید زیاد به اون تصاویر تو انیمه ی اصلی دقت نکنید اصلا برید همونی که تلوزیون نشون میده ببینید؟!

و اما بریم سراغ داستان پردازی:

کلاغ پرنده ای است معاشرتی که دسته جمعی زندگی می نماید و لانه خود را بر فراز شاخه های درختان یا در سوراخ صخره ها بنا می کند.

وقتی که مشغول ساختن لانه هستند ، اغلب مصالح ساختمانی را از هم می دزدند و زمانی که دزد از نظر ناپدید می شود، کلاغی که خیانت دیده است ، به نوبه خود جبران زیان می کند . با این همه روح همکاری و تعاون در کلاغه به منتهی درجه وجود دارد .

اگر پای یکی از کلاغ ها در اثر تصادفی بشکند یا آسیب ببیند، کلاغ های دیگر به محض این که صدایش را شنیدند، به طرفش می آیند،  زخمش را تسکین داده و به او کمک می کنند تا پرواز کند و اگر کلاغی مجروح بر زمین بیفتد، دسته جمعی می رسند و آنقدر بال و پر می زنند، تا دوست مجروح خود را به کنار آب برسانند .

اگر کسی برای خارج کردن جوجه ها به لانه کلاغ ها نزدیک شود، پدر و مادر آنها با فریاد، کلاغان دیگر را به کمک می طلبند . در اندک زمانی، گروهی کلاغ اجتماع کرده و با حمله به متخاصم او را از میدان به در می کنند و گاهی با نوک خود چشم آن شخص را کور کرده یا از حدقه خارج می سازند.

گاهی اتفاق می افتد کلاغ و روباه یکدیگر را ملاقات می کنند ، حال اگر روباه طعمه ای در دهان داشته باشد، این برخورد بسیار جالب و تماشایی خواهد بود ، چرا که کلاغ با قار قار خود رفقایش را خبر می کند و بعد دسته جمعی با یک حمله برق آسا بر سر روباه فرود می آیند و او را نوک باران می کنند . روباه نیز چاره ای ندارد ، جز این که طعمه را بگذارد و فرار کند.

کلاغها در موقع پروازهای دسته جمعی ، یک قراول در جلوی خود حرکت می دهند . کلاغ پیشتاز قدرت هوش و ذکاوتش به قدری است که می تواند خطر را به خوبی تمیز دهد و امنیت دورترین نقاط مسیر حرکت را نیز کاملاً تحت کنترل قرار دهد.(برگرفته از سایت آسمونی ها/asemooni)

این هم بلاییه که کلاغ ها سر عقاب ها معمولا میارند:

چی دارم میگم؟ دارم به بررسی داستان انیمه ی ورزشی هایکیو!! میپردازم دیگه اگر بخواید بچه های تیم والیبال مدرسه کلاغ ها را بشناسید باید بدونید کلاغ ها چه طور زندگی می کنند و چه اخلاقی دارند! کلاغ ها واقعا شکست ناپذیرند هیچ حیوان و انسانی نیست که بتونه از دست کلاغ ها فرار کنه اونها هرکاری که دوست داشته باشند انجام میدند و تنها سلاح گرم میتونه مانع از قدرت نمایی اونها بشه! مانگاکای این انیمه تماما داستان زندگی این بچه ها را با الهام از رفتار کلاغ ها پیش برده پس شما حتی با دیدن مستند زندگی کلاغ ها میتونید به کل داستان این انیمه پی ببرید.

قهرمان داستان ما هیناتا شو کلاغ کوچولویه که مدت ها بدون گله زندگی کرده و در آرزوی رسیدن به یک تیم والیبال درست و حسابی سال ها به تنهایی تمرین کرده تا روزی تبدیل به “غول کوچک” بازیکن افسانه ای والیبال بشه! پس در دبیرستان بلاخره به آرزوش میرسه و با هم میرند تا تبدیل به برنده ی مسابقات بین مدارس ژاپن بشند!

مثل تمام انیمه های ورزشی چند نکته ی کلیدی وجود داره اول محدودیت جسمانی مانع پیشرفت نمیشه دوم همه با هم تلاش می کنیم و قدرت گروه بیشتر از قدرت یک نفره و نکته ی سوم از شکست درس بگیر ناامید نشو و به تلاشت ادامه بده!

تو همه ی انیمه های ورزشی و تو همه ی شونن اکشن های ژاپنی این سه نکته وجود داره و اگر روزی یک نفر به این سه درس بزرگ تو زندگی عمل کنه هرگز شکست نمیخوره و همیشه پیروزه!!!

آخرین قسمت فصل سوم خیلی بد تموم شد اون قدر که اگر فصل چهارم نیاد یه زنگ به کیم جونگ اون میزنیم میگیم آزمایش موشکی اتمی بعدی را تو خاک ژاپن اعمال کنه یک بار برای همیشه خیالمون از این همه کم کاری و بازی با احساسات پاک اوتاکوها راحت بشه!!

شخصیت پردازی واقعا فوق العاده است تک تک این بچه ها منحصر به فرد خاص و خنده دار اند عاشق تک تکشون میشید و با تک تکشون زندگی می کنید حتی اون معلم کچلی که تو مسابقه ی آخر کلاگیسش را تو هوا تکون می داد!!!بعضی شخصیت ها کاملا شبیه حیوانی هستند که اسم تیم از روی اون برداشته شده مثلا شبیه گربه یا جغد و حتی کلاغ به نظر میرسند و این خیلی جالبه!

اما شخصیت مورد علاقه ی من Tanaka Ryuunosuke بود. بهترین واکنش های انیمه برای این شخصیته! خیلی بچه ی خوبیه ای کاش حداقل نشون میداد یه دختر باهاش حال کرده جیگرم کباب شد از این همه تنهایی و بی کسی خیلی مرد بود اونجایی که داشت از این میگفت که چه طور دوست دختر میتونه باعث پیشرفت ورزشیش بشه این قدر خندیدم که اشکم را در آورد دلم درد گرفت چه قدر خوب واکنش صورتش عوض میشه!!صداشو زنونه می کنه و اداهای خاصی درمیاره(^O^)! آخرتشه!!!

طراحی این انیمه واقعا عالی بود خصوصا تو فصل اول که حسابی حوصله داشتند چون تو فصل سوم نه تنها سه قسمت آخر صدای دوبلور سرمربی تیم Ukai Keishin عوض شده بود حتی رنگ موی خواهر Tanaka که طلایی بود تو آخر پایانی مشکی بود و موقعی که صدای تشویق ها پخش میشد تماشاچی ها بدون حرکت باقی مونده بودند و گاهی اوقات وقتی سکانس عوض میشد قرار گرفتن افراد هم تغییر می کرد.کاملا معلوم بود عجله عجله میخواند سه قسمت بکنند تو پاچه ی ما و فرار کننند…. البته این ایرادهایی که من میگیرم به خاطر اینه که هرچه قدر دنیای انیمه پیشرفت کنه سطح توقع بالاتر میشه مثلا من میدونم حیوانات تو دوران مشخصی از سال پرشون میریزه و اگر شاه پر کلاغی بی افته این قدر خوشگل و بیضی شکل تو هوا به آرامی پایین نمیاد یک پر خراب خشک شده ی کنده کنده است که عمود میفته پایین وقتی زیاد به حیوانات نگاه کنید این طوری میشه اون قدر مانگاکا درگیر دنیای ورزش حرفه ای و حرکات و حالت صورت و چشم ها شده بود که فراموش کرده بودند این قدر افتاد پر کلاغ نشون ندند اون حیوان زبون بسته دیگه پری برای پرواز براش نمونده حالا میگیم فکر و خیال بوده ولی یک شکل بودن تماشاچی ها و استفاده از یک تصویر با رنگ بلوز متفاوت هم خیالاته؟ هنوزم نمیتونند برای طراحی جمعیت زیاد وقت بزارند(^___^)!!!

موسیقی این انیمه جزء موسیقی های برتر سال ۲۰۱۶ است پس حتما از شنیدنش لذت میبرید.

واقعا این انیمه را دوست دارم ولی نمیدونم چه طور تلوزیونن ما روش میشه این انیمه را نشون بده مدارس ژاپن باشگاه والبیال داره نه تنها والیبال هزار و یک جور باشگاه هنری و ورزشی دیگه هم داره بچه ها هم درس میخونند هم ورزش می کنند اون همه امکانات و تجهیزات بعد یه نگاهی به مدرسه های ما بکنید!!! واقعا پیش خودشون چی گفتند؟ تو ایران هنوزم بچه هایی هستند که سقف مدرسه بالای سرشون نیست اونهایی هم که هست ایمنی نداره و یه اتاقه که توش درس میخونند میرند خونشون ورزش کردن رو آسفالت و سر ظهر تو آفتاب و ورزش دختران هم پیشکش!! میدونند ژاپن همچین مدرسه هایی میسازه بعد خودشون این طور مدرسه هایی دارند؟؟؟

من که دردم گرفت تلوزیون این انیمه را پخش کرد…

About news

Check Also

انیمه bleach

   یکی ازانیمه ­های پر­طرفدار­، نه تنها­در سرزمین مادری که ساخته شده ، بلکه در­قاره …

۲ comments

 1. نظر یکی از کاربران که به بنده ارسال کردن و گفتن که برسونم به دست نویسنده نقد:

  فقط یه نکته رو عرض کنم این انیمه از کانال نهال پخش میشه نه شبکه پویا
  از ۸ صبح تا ۲ کانال پویا لوگوی مخصوص به خودشو داره. از ساعت ۲ تا آخر شب کانال نهال با لوگوی مختص به خودش
  پویا برای خردسالان ۲ الی ۶ سال برنامه پخش میکنه
  نهال برای کودکان ۷ الی ۱۲ سال
  البته گاهی برنامه هایی برای رده های سنی بالاتر هم پخش میکنیم چون مخاطب نوجوانو غیره هم داریم
  انیمه ها همشون تو کانال نهال برای رده سنی کودک و بالاتر پخش میشن

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A