Home / نقد / نقد مانگا / مانگا Gun x Clover

مانگا Gun x Clover

داشتم لیست ۱۰ تا مانگای هنرهای رزمی که هرگز تبدیل به انیمه نمیشند را نگاه می کردم و انگشت به دهان می گزیدم و حرص و جوش می خوردم که چشمم افتاد به این مانگا خب هم ایچی بود هم حرمسرایی بود هم قهرمان مرد داستان کوتوله ای بود که با کلی دختر زیبا محاصره شده بودم منم که خیلی از این سبک دل خوشی ندارند و مدام به خفه کردن قهرمان داستان فکر می کنم با خودم گفتم این که همه ی معیارهای انیمه های تکراری حرمسرایی هر سال ۱۰ تا بیشتر ازشون ساخته میشه داره پس چرا از این انیمه درست نکردند؟

کنجکاو شدم و رفتم سراغش دیدم طرفداران خارجی این مانگا تا حدودی یعنی ۷۵% دارند خودشون را برای این مانگا خفه می کنند تو مدت طولانی که از انتشار مانگا میگذره این آمار چندان رضایت بخشی نیست و ممکنه حالا حالاها انیمه اش نیاد. با این حال فصل اول را شروع کردم همون طور که انتظار داشتم قهرمان داستان تا کمر دخترهایی بود که مدام در کنارش این طرف و اون طرف میرفتند و سرش با همدیگه دعوا می کردند میخواستم همون وسط فصل اول بزارمش کنار که چشمتون روز بد نبینه یه چیزی دیدم کفم برید(نمیگم بهتون)

داستان در مدرسه ای شکل میگیره که کارش تربیت کردن محافظ های حرفه ایه و دانش آموزان بر اساس رتبه طبقه بندی میشند با این حال قهرمان داستان ما Morito Hayama هیچ رتبه ای نداره با این حال مورد احترام سایر دانش آموزان مدرسه است.(شبیه دختر بچه ها به نظر میرسه، نه؟)

میدونید دلیلش چیه؟ هایاما خودش غول مرحله ی آخره که حالا برای دست گرمی بین بچه ها و زن ها نشسته تا شاگردهای بهتری تحویل جامعه بدند… یعنی این قدر قوی ترسناک و خطرناک بود که فکرشم نمیکردم یه آدم میتونه تا این اندازه هویتش را مخفی کنه، خیلی خفن بود… موقعی که داشتم مانگا را میخوندم از چشمام ستاره های چشمک زن متعددی بیرون زده بود و آب از گوشه ی دهنم آویزون شده بود دیگه تصور قیافه ی من با خودتون!! تا حالا هیچ کدوم از قهرمانان مرد مانگای حرمسرایی تا این اندازه به نظرم تاثیر گذار نرسیده بودند. خیلی مرد بود اون قدر که اگر کل زن ها و دخترهای مانگا بگند “بیا با ما ازدواج کن” (الان از قشنگ ترین جمله ی ممکن استفاده کردم). من هیچ مشکلی ندارم چون اون قدر مرد بود که میتونه کلشون را با هم بگیره….

قسمت های دردناک داستان وارد کردن دخترها به عنوان سرباز جنگی به سیستم نظامیه که هر چه قدر هم که یک دختر قوی باشه و اصلا دیگه انسان نباشه و به سرباز جهانی تبدیل شده باشه و بدنش با سلاح ترکیب شده باشه بازم استفاده ازش به عنوان سرباز مزدور محافظ هم برای کشور تحقیر کننده است هم برای خودش زشت و زننده است چون هر چه قدر هم که با مهارت باشی یک نفر دیگه از تو بهتره میزنه وسط میدون جنگ الویه ات می کنه اون وقت به عنوان “بخش خوشمزه ی برنامه” حسابی از منافع به جای مونده ات استفاده می کنه و عین پاکت ساندیس تموم شده میندازت کنار و میره سراغ سرباز دختر سلحشور بعدی که برای دفاع از این مرز و بوم جان خودش و …خیلی چیزهای دیگه را به خطر انداخته!!!

دلیل این کار مانگاکا یعنی وارد کردن دخترها تا این اندازه زیبا به داستان پایبندی به سبک ایچی و شاد کردن روح تمامی خوانندگان …. که از دیدن دختران این چنینی در جنگ ها مایوس شدنه، اگر واقعیت این طوری بود هر روز کشورها داشتند با هم می جنگیدند و دنیا رنگ صلح را به خودش نمی دید.

شخصیت ها کمی غیر قابل ارتباط برقرار کردن ظاهر شدند. اونجا محیط نظامی و بسته و خطرناکیه که وارد شدن به اونجا دست خودته ولی خارج شدنت زنده و سالم با خداست. دم به دقیقه ماموریت های خطرناک و بی حرمت کردن دخترها و از کنترل خارج شدن انسان های نیمه سلاح و تا پای مرگ رفتن قهرمان داستان و دوستانش که چی؟ داریم به وظیفمون عمل می کنیم؟ داریم برای کشورمون قربانی میشیم؟ ما خیلی قهرمانیم؟؟؟؟  اون طرف یک سری رابطه ی رمانتیک و آویزون شدن به قهرمان داستان برای تولید ابر بچه ی شکست ناپذیر؟؟؟ و … واقعا نمیدونم چرا این قدر این مانگا شلوغ و در هم برهم به نظر میرسید. دخترها هم گاهی اوقات خیلی شبیه هم طراحی میشند و تفکیکشون از هم سخت میشد.

پیدا کردن تصویر سالم برای این نوشته خیلی کار سختی بود از همین حرف میشه فهمید این مانگا تا چه اندازه کارش درسته تو طراحی سکانس های اکشن خیلی خوب بود و مبارزه ها چشمگیر واکنش های صورت هم خوب بود.

از این که داستان کاملا سعی داره جدی و واقع بینانه پیش بره خوشم اومد از این که تو این مانگا کاراکترها حرفه ای هستند و کارشون را خوب انجام میدند هم لذت بردم. از این که قهرمان داستان چنین شخصیت محکمی هم داره خیلی خوشم اومد. فکر می کنم اگر روزی انیمه بشه از سایر کارهای این سبکی که تا به حال انیمه شدند بهتر خواهد شد.

 

About news

Check Also

مانگا Nejikemono

این مانگا در دوران تاریخی خاصی از ژاپن آغاز میشه زمانی که مرد جوانی داخل …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A