Home / نقد / نقد مانگا / نقد مانگای Dragon Ball

نقد مانگای Dragon Ball

نقد مانگای به یادماندنی توپ های اژدها :
توپ های اژدها ( Dragon Ball ) یکی از قدیمی ترین و به یادماندنی ترین مانگاهایی است که شهرت جهانی دارد .
داستان حول کاراکتری به نام گوکو می چرخد در دراگون بال ما از کودکی گوکو وارد داستانش میشویم و با او قدم در یک ماجراجویی بسیار جالب می گذاریم .گوکو کودکی هست که خودش نمیداند از کجا امده و به کجا تعلق دارد و یه جورایی از ابتدا از همه ی ادم های اطرافش کاملا متفاوت است او بسیار قوی ساده و مهربان است .در کل شخصیت گوکو خیلی جالب است البته به دلیل قدیمی بودن این مانگا میتونیم بگیم شاید شخصیت محبوب ما در وان پیس یعنی لوفی به شکلی از گوکو تقلید کرده چرا که ما به خوب بودن شخصیت لوفی از هر لحاظ واقفیم و این داستان در مورد شخصیت اول دراگون بال هم صادق است . اما برگردیم به داستان خودمان گوکو به مرور زمان با افرادی اشنا میشود که این افراد در قوی تر شدن و بزرگتر شدن گوکو یا به عبارت دیگر کامل تر شدن او کمک میکنند .
تا حدود قسمت ۳۰۰ مانگای دراگون بال با وجود داشتن طراحی به مراتب ضعیف تر نسبت به مانگاهای امروزی ولی با داشتن داستانی زیبا و قوی توانسته حتی امروزه هم طرفداران زیادی به خود جذب کند.
دراگون بال دنیای خیالی هستش که اگر بخواهیم با دنیای امروزی خودمان مقایسه کنیم میتوانیم بگوییم دراگون بال اینده ی دنیای ماست زمانی که تکنولوژی پیشرفت کرده و ما این تکنولوژی پیشرفته تر رو در مانگا میبینیم .اما مانگاکا برای این که بتواند داستان را با کاراکتر های خودش به سمت داستانی تخیلی پیش ببرد از قوه ی تخیل خود به شکلی بسیار زیبا استفاده کرده و دنیای پیشرفته داستان را با موارد ماورایی توءم کرده تا ما شاهد داستانی فانتزی و تخیلی و ماوراطبیعی باشیم .
داستان خطی مستقیم را پیش گرفته یعنی همیشه رو به جلو حرکت می کند فکر نمیکنم جایی باشه که قسمت هایی به گذشته رفته باشه همیشه همراه با گوکو و دوستانش و اتفاقاتی که برای ان ها می افتد در حال حرکت است و این کمک میکند که خواننده هیچ گاه خسته نشود و همیشه منتظر اتفاق های تازه باشد .
گوکو عاشق مبارزه و قوی تر شدن است هدف گوکو تبدیل شدن به قوی ترین موجود زنده است ((جلوتر تصاویری از شخصیت ها خواهیم دید)). در خط داستانی مانگاکا سعی کرده که خواننده را مو به مو در جزییات ماجرا قرار دهد و از چیزی دریغ نکرده تا قسمت ۳۰۰ داستان خیلی زیبا جلو میرود یعنی ما شاهد اشنا شدن گوکو با دوستانش هستیم شاهد قوی تر شدن تدریجی گوکو و به مرور دوستانش هستیم شاهد مسابقه ای برای نشان دادن قدرت های برتر این دنیا هستیم و در نهایت مبارزه با حریف و دشمنی قدرتمند که قصد نابودی دنیای انسان ها را دارد هستیم ولی وقتی که قهرمانان ما با سختی دشمنانشان را شکست میدهند با خود میگفتیم دیگر اخرش است مگر امکان دارد که دشمنی قوی تر از این هم باشد مگر امکان دارد که گوکو و دوستانش بتوانند قوی تر شوند(مخصوصا خود گوکو ) و سوال هایی از این دست به ما دست می دهد و جالب اینجاست که مانگاکا همیشه خواننده هایش را شگفت زده میکرد و هر بار ما حریفی قدرتمند تر داشتیم و گوکو هم نشان میداد که هنوز پتانسیل بالایی دارد و این اخر حد او نیست و روال داستان به همین شکل جلو میرفت .
اسپویل :
(این قضیه تو این سری از دراگون بال تا اخر داستان ادامه دارد که البته در سری بعدی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد به نظر می رسد که دیگر گوکو به نهایت توان خود دست خواهد یافت)
در داستان ما به مرور زمان با شگفتی های دنیای دراگون بال اشنا میشویم برای من شاید اشنا شدن با شگفتی های دنیای دراگون بال خیلی جذاب تر از داستانش بود چرا که همانطور که تا الان فهمیده اید در زمان ما مانگاهای زیادی از این شکل امده اند که داستانه بسیار قوی تری دارند که موضوع فقط تلاش برای قوی تر شدن و فقط مبارزه نیست و در داستان های امروزی جدا از طراحی و گرافیک اثار که بسیار قوی تر شده اند ما درس های بیشتری هم میتوانیم بگیریم ولی همان طور که پیشتر گفتم دراگون بال به دنیای اینده ی ما شباهت بیشتری دارد و اینکه مانگاکا در ۳۰ تا ۴۰ سال پیش توانسته تا این حد اینده را تصور کند خیلی جالب است در طول داستان به مرور با محیط و تکنولوژِی محیط داستان اشنا میشویم تکنولوژی که توءم با زندگی سنتی و قدیمی است در داستان با خدایانی اشنا میشویم و جلوتر با موجودات فضایی و تخیل مانگاکا حتی از اینها هم فراتر میرود و مکان های جالب و دیدنی در طول داستان شاهد خواهیم بود .
تصاویری از شخصیت های داستانی در زیر میبینیم.
تصویر زیر متعلق به اوایل داستان می باشد که میتوانید طراحی و کیفیت کار (کیفیت طراحی شخصیت ها) را ببینید

و تصویر زیرین تقریبا از قسمت ۳۰۰ به بعد میباشد که طراحی و گرافیک کار بهتر شده .

در داستان ما با حریف های بسیار قدرتمندی برخورد میکنیم این حریف ها میتونند موجودات فضایی باشند میتونند خدایان باشند یا حتی انسان ها ولی قهرمان داستان ما همراه با دوستانش که انها هم به نوبه ی خود قهرمانانی هستند در مقابل دشمنانشان می ایستد البته این ایستادن قطعا ساده و راحت نخواهد بود یعنی قهرمانان دراگون بال با سعی و تلاش فراوان و سختی هایی که با خواندن مانگا هم نمیتوانید انها را متوجه شوید میتوانند به قدرت هایی دست یابند که با انها دشمنانشان را به زانو دراورند.
چند نکته ی دیگر :
۱-دراگون بال از طراحی خاصی برخورداره که با مرور زمان کیفیت و گرافیک کار بالاتر امده و امروزه در مانگا میبینیم که طراحی به حد قابل قبولی رسیده و خوانننده را راضی میکند .
۲-دراگون بال از طنز و کمدی زیبایی برخورداره که قطعا میتونه خنده را به لب های خواننده بیاورد .
۳- از زمانی که این مانگا در حال چاپ شدن است زمان بسیار زیادی میگذرد و این مانگا هنوز هم در حال دادن قسمت های جدیدی است همچنین انیمه های ماندگار و زیبایی هم دقیقا در سبک و سیاق مانگا تهیه شده اند که توانسته به خوبی مانگا را به تصویر کشد پس دراگون بال قطعا یکی از زیباترین مانگا های شونن کمدی و ماوراطبیعی است که ارزش داشته برایش انیمه های موفق هم ساخته شود.
۴- علت نامگذاری مانگا به دلیل وجود توپ هایی است که وقتی همه ی این توپها یک جا جمع می شوند میتوان به وسیله انها ارزویی را براورده کرد و این یک عنصر حیاتی در مانگا بوده که در موارد بسیاری هم دلیل شروع داستان بوده و هم نجات دهنده ی قهرمانان ما.
۵- دراگون بال پر از شگفتی بوده و همیشه خواننده را شگفت زده میکند .

نتیچه گیزی کلی :
Dragon Ball (توپ های اژدها ) در مجموع یکی از زیباترین و بهترین و ماندگارترین مانگاهایی است که توانسته یک دنیای خیالی بسیار زیبا و ویسع یک داستان با پیوستگی بسیار قوی و داستانی پر از مبارزات خارق العاده را خلق کند بدون شک مبارزات موجود در این مانگا از بهترین های دنیای مانگا هستند و همه ی اینها با هم این مانگا را برای کسانی که سبک های مبارزه ای ماجراجویانه و ماوراطبیعی دوست دارند یه یکی از بهترین انتخاب ها تبدیل کرده .
در اخر با هم تصاویری از کاراکتر های اصلی مانگا را میبینیم .(البته ۲ تصویر اخر -گوشه سمت راست پایین -در هر عکس مربوط به سری های جدید این مانگا میباشد)
۱_ سان گوکو

۲_ویجیتا


۳-گوهان(اولین فرزند سان گوکو)


۴-پیکولو


۵-کیریلین


۶-یامچا

 

در اخر خیلی ممنون از اینکه در این نقد با ما همراه بودید.

About Sasansalimi

ساسان هستم 21 ساله دانشجوی مدیریت صنعتی بیش از 10 سال است انیمه میبینم در کنار فیلم سریال و چیزهای دیگه . سعی میکنم همه چیز رو با دید متفاوتی ببینم و نوشتن نقد در مورد انیمه ها رو دوست دارم .

Check Also

مانگا Nejikemono

این مانگا در دوران تاریخی خاصی از ژاپن آغاز میشه زمانی که مرد جوانی داخل …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A