Home / نقد / نقد مانگا / نقد مانگای Toriko

نقد مانگای Toriko

نعمت هایی که در این دنیا به ما اعطا شدند خیلی چیزا هستند و قطعا ماهایی که از این نعمت ها استفاده میکنیم همیشه باید قدردان این نعمات باشیم .

این نعمتا میتونند هر چیزی باشند مثل هوا خاک  اب گیاهان و حیوانات یا مثله روح دنیا میتونه خیلی زیباتر باشه اگر ما هم کسانی بودیم که به چیزهایی که در اطراف ما هستند بیشتر توجه میکردیم و برای این نعمت ها ارزش و احترام قایل بودیم .

توریکو مانگایی هستش که موضوع اصلی داستانش مربوط به نعمات غذایی ای هستش که به ما داده شده اما این نعمات کمی بزرگنمایی شدند و قوه ی تخیل و خلاقیت مانگاکا تونسته موضوعی به این سادگی رو به داستانی به این عظمتی تبدیل کنه بله توریکو واقعا مانگای عظیمی هستش که همچنان در حال پخشه.

مانگاکا در توریکو دنیایی رو خلق کرده که دستخوش بلای طبیعیی کره ی زمین به جایی بسیار حاصلخیز تر و با بسیاری گونه های مختلف و جدید گیاهی و جانوری پر شده(این حقیقتی است که با جزییات دقیق در خط داستانی خواننده متوجه خواهد شد) و قطعا چنین دنیایی میتونسته حتی روی ادما هم اثرات خودش رو بزاره و این چنین هم شده و مهمترین اثرشم این بوده که تو این دنیا دیگه با ارزش ترین عناصر اونایی نیستند که ما می شناسیم یعنی چیزایی مثله پول و طلا و … ارزشی ندارند و تنها عناصری که با ارزش ترین در بین مردم هستند عناصر غذایی هستند یا به عبارت دیگه هرچیزی که بتونه خورده بشه با ارزش ترین عنصر در این دنیاست.

توریکو یکی از بزرگترین شکارچی های عناصر غذایی هستش بله یه شکارچی هستش چون غذاهایی هستند که بدست اوردنشون تو این دنیا کار هر کسی نیست و افراد بدون داشتن مهارت و قدرت نمیتونند این عناصر رو بدست بیارن .

در توریکو همانند اکثر انیمه های شونن اکشن ما شاهد مبارزات بسیار زیبایی هستیم مانگای توریکو به نظره من از لحاظ طراحی کاراکتر ها صحنه ها یکی از بهترین هاست .

یکی از ویزگی های جذاب توریکو بزرگنمایی هایی هستش که گاهی اوقات راوی در خور موقعیت ها در دیالوگ هایی زیبا برای خوانندگان بیان میکنه بزرگنمایی ها بسیار دقیق و جذاب و خلاقانه هستند و بعضی اوقات میتونند خواننده رو  در بهت و شگفت زدگی بگذارند .

توریکو برخلاف بسیاری از مانگاهای شونن که شخصیت قهرمان داستان در ابتدای کار کسی را نمیشناسد و یا دیگران هم او را نمیشناسند نیست(مثل وان پیس /ناروتو / هانتر ایکس هانتر /دراگون بال / … ) در اینجا مانگاکا به خلاقیتی تازه دست زده تا مثل دیگر داستان های هم سبک خود نباشد در توریکو شخصیت اول داستان در ابتدا به عنوان یکی از ۴ پادشاه بهشتی شناخته میشود شکارچیانی معروف که تقریبا اوازه ی شهرت انها جهانی است البته توریکو و ۳ پادشاه بهشتی جزو قدرتمندترین های این دنیا نیستند و اینکه توریکو به مرور زمان قوی میشود یعنی در ابتدای داستان توریکو حتی نمیتونست فکرشو بکنه که به قدرتی که در قسمت های پایانیه در حال پخش مانگا دارد دست یابد .(این منوال در رابطه با قهرانان دیگر دنیای توریکوهم صدق میکند.)

در توریکو علاوه بر نکته های اخلاقی بسیار  یک ارزش دیگر هم سعی شده که تاثیر گذار باشد و ان هم احترام و سپاسگذار بودن در برابر نعمات دنیایی میباشد به شکلی که واژه (ایتاداکیماس که معادل بسم الله ما قبل از خوردن یا اشامیدن است) به کرات توسط قهرمانان داستان استفاده میشود .

توریکو برای اولین بار به صورت یه قسمت ویژه با وان پیس و یک بار هم همراه با وان پیس و دراگون بال به صورت همزمان در یک قسمت انیمه ای اراِیه داده شده است.

در مورد مانگای توریکو باید بگم که از لحاظ داستان و طراحی خود مانگا  یکی از زیباترین های این عرصه هستش که از روی این مانگا انیمه ای هم ساخته شد که واقعا به بهترین شکل مانگا را به تصویر کشید (البته سیر مانگا و انیمه در پایان انیمه به دلیل تمام کردنش مقداری تغییر کرد) و اگر شما علاقه ای به خواندن مانگای توریکو ندارید توصیه میکنم حتما انیمه را نگاه کنید اوایل داستان انیمه کمی خسته کننده میباشد ولی باید بدونید به مرور زمان داستان بسیار زیبا خواهد شد.

به نظر من انیمه و مانگای توریکو به راحتی میتواند در مقابل وان پیس ناروتو یا هر انیمه برتر دیگری قرار گرفته و از هر لحاظ مقایسه شود و قطعا کم نخواهد اورد.

About Sasansalimi

ساسان هستم 21 ساله دانشجوی مدیریت صنعتی بیش از 10 سال است انیمه میبینم در کنار فیلم سریال و چیزهای دیگه . سعی میکنم همه چیز رو با دید متفاوتی ببینم و نوشتن نقد در مورد انیمه ها رو دوست دارم .

Check Also

مانگا Harapeko no Marie

راستش اولش که شنیدم مانگاکای بلیز باب مانگای جدیدش را شروع کرده اون قدر خوشحال …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A