Home / نقد / نقد مانگا / Berserk برترین مانگای فانتزی

Berserk برترین مانگای فانتزی

نقد مانگای برسرک

اول از توضیح داستان بگم مانگا رو با برسرک شروع کردم و دلیلشم این بود که عاشق انیمش شدم.
برسرک از دنیای تیره و تاریک و در عین حال روشنی برخورداره داستان برمیگرده به یه دوران تقریبا پیشرفته تر از قرون وسطی که البته کاملا تخیلی ولی امیخته با دین هستش .
در مورد داستان باید بگم خیلی مجذوب کنندس داستانی تخیلی و ترسناک همراه با انواع و اقسام شیاطین و افراد قدرتمند .
سرشار از دوستی و وفاداری داستانی اسطوره ای از جنگجویی که به تنهایی باید انتقام گروهش را از کسی بگیرد که خود زمانی رهبر ان گروه بوده ولی الان به بزرگترین شیطان ان زمان بدل شده کسی که سودای پادشاهی بر جهان را داشته ولی به چه قیمتی به قیمت از بین رفتن خانواده ای که با هزار زحمت بدست اورده .
برسرک یعنی دیوانگی و از خود بیخود شدنی که از روی خشم و اندوه فراوان به ادم دست میده مانگاکا در داستان به معنای واقعی کلمه تونسته برسرک رو در شخصیت اصلی داستان یعنی شمشیرزن سیاه پوش(گاتس) به تصویر بکشه .
در تصویر زیر می توانید این حالت را در چهره شخصیت اول ببینید.

یکی از جذابیت های داستانی برسرک جو دین مسیحیت اون هستش که به نظر من در اون زمان خیلی واقعی به تصویر کشیده شده البته کلیت داستان برسرک هم در رابطه با منجی بشریت می باشد که در جهان تمام ظلم و ستم را از بین برده و حاکمیت حق را در جهان استوار میکند ولی زیبایی داستان در اینجاست که منجی داستان برسرک به نظر منجی دروغینی است که توسط شیطان انتخاب شده یا بهتر خودش شیطان است .
فکر کنم بهترین و جذاب ترین مانگا تو سبک خودش باشه .
تو سبک ماوراطبیعه و فانتزی و حماسه ای این مانگا یک موفقیت بزرگ بوده به عنوان برترین مانگا قانتزی هم شناخته شده بخش ابتدایی داستان خیلی کم به موضوعات ماوراطبیعی اشاره کرده ولی جذابیت برسرک از همان ابتدا شروع میشود در بخش ابتدایی که پایه ریزی شخصیت ها و برقراری احساسات دوستی و وفاداری که بین انهاست همگی تماشایی و باعث جذب خواننده میشود .


اما جذابیت برسرک پس از تمام شدن بخش اول که به نظر من پس از پیوستن گیریفیث به شیاطین است به معنای واقعی کلمه تازه شروع شده و چندین برابر میشود به عبارت دیگر می توان گفت برسرک در اینجا تازه اغاز می شود از همان ابتدای شروع بخش جدید خواننده فقط میتواند به فکر ادامه دادن داستان باشد تا سریعتر از ادامه داستان با خبر شود.

(حماسه ای بودن داستان برسرک به وضوح از ابتدا مشخص هستش)

 

مانگا کمی قدیمیه ولی با این وجود از طراحی بسیار عالیی برخورداره به نظرم سخت میشه چنین مانگایی با این طراحی به وجود اورد .
نقطه قوت طراحی داستان برسرک نشان دادن احساسات ترس و اضطراب می باشد.
طراحی بخش اول کمی ضعیف بوده که با توجه به قدیمی بودن داستان انتظار چندایی از طراحی و گرافیک ابتدایی داستان نمی توان داشت ولی این قضیه را در بخش های بعدی نداشتیم و طراحی بسیار بهتر شد .
یکی دیگر از نقاط قوت طراحی برسرک جزییات محیطی بسیار بالای ان است که میتواند به خواننده این اجازه را بدهد که بتواند به خوبی اتمسفر محیط و خود محیط را در ذهن تصور کند و خود را در ان محیط ببیند به نظر من کمتر داستان مصوری بوده که بتواند فرد را اینچنین در محیطی پر از ترس و اضطراب قرار دهد.
چندین تصویر از محیط برسرک

طراحی شخصیت های فرعی داستان مثله اکثر انیمه های پر جمعیت در حد قابل قبول بوده و شخصیت های اصلی به بهترین شکل طراحی شده اند.

 

شخصیت پردازی این مانگا یکی از بهترین هاست چرا ؟ چون تو می تونی دردها ترسها و شادی های هر شخص به اضافه هر انچه باید در رابطه با اون شخص بدونی رو بفهمی .
شخصیت قهرمان داستان تو زندگیش سختی های زیادی کشیده و درست زمانی که فکر میکرد بالاخره به نقطه ای رسیده که میتونه زندگی ارامی داشته باشه جهنم را به معنای واقعی کلمه میبینه و غم و اندوه فراوانی رو متحمل میشه . او کشته شدن و زجر کشیدن تمام دوستان و شکنجه شدن عشق خود را در جلوی چشمانش به دست نزدیک ترین دوستش میبینه و بعد اون که به شکل خیلی خارق العاده ای نجات پیدا میکنه. Berserk wallpaper
پس از سپری کردن مدت زمان نسبتا طولانیی برای بهبودی خود شمشیری میسازه که باهاش بتونه هر اهریمنی رو به زانو در بیاره و سفر طولانی خودش را اغاز میکنه که البته در این سفر به مرور افراد تازه ای به او ملحق میشوند .
در کل شخصیت پردازی در برسرک میتونه حتی بیشتر از مبارزاتش شما رو تحت تاثیر قرار بده

 

سرگرمی !؟ کافیه فقط ۱۰ چپتر از این مانگا رو بخونی بعد باهاش انس میگیری
فکر کنم بهترین مانگایه ترسناک و ماورایی در سال های گذشته واقعا برازندشه.
یه نکته ریز در مورد عکسی که در زیر امده از مانگا که نشوندهنده دو فرد با زره هایی کاملا سفید و سیاهن یه جورایی واقعا کل داستان با دیدن همین تصویر فهمیده میشه شاید فکر کنی فرد سفید قهرمان (البته قبل خوندن مانگا)هستش ولی فرد قهرمان، فرد ساهپوش می باشد و بله رنگ سیاه نشانه ی خوبی نیست و نبوده ولی قهرمان داستان برای اینکه بتونه به قدرت مقابله با شیاطین دست پیدا کنه با پوشیدن این زره نفرین شده هر بار جانش را به خطر میندازه.

 

About Sasansalimi

ساسان هستم 21 ساله دانشجوی مدیریت صنعتی بیش از 10 سال است انیمه میبینم در کنار فیلم سریال و چیزهای دیگه . سعی میکنم همه چیز رو با دید متفاوتی ببینم و نوشتن نقد در مورد انیمه ها رو دوست دارم .

Check Also

مانگا Nejikemono

این مانگا در دوران تاریخی خاصی از ژاپن آغاز میشه زمانی که مرد جوانی داخل …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A